Doporučili odrůdy do sušších oblastí

Ve Vnorovách v Jihomoravském kraji se konal tradiční polní den. Jeho účelem bylo umožnit pěstitelům porovnat jednotlivé odrůdy ozimých a jarních obilnin a hrachu setého v podmínkách jižní Moravy s nedostatkem srážek. Představilo se pětadvacet odrůd z toho i novinky mezi odrůdami ozimé pšenice – RGT Reform, Rivero, Judita, NS Ilina a jarní pšenice Mandaryna a hrachu setého – Astronaute.

„Po zkušenostech z loňského roku, kdy začátek vegetace provázely podzimní přísušky a porosty špatně vzcházely, jsme nezařadili kolekci řepky. Zřejmě by se ale tady podle dosavadního průběhu počasí řepce dařilo dobře i letos,“ posteskl si předseda představenstva společnosti Oseva, a. s. Ing. Ladislav Kulas.

Ozimá pšenice je spolu s kukuřicí v podmínkách jižní Moravy stěžejní plodinou, proto se na tradičním polním dnu představily osvědčené odrůdy, ale i novinky, které nastupují na trh,“ zdůraznil Ing. Kulas. „Ročně prodáváme přibližně 90 odrůd ozimé pšenice a orientovat se v tak širokém sortimentu není pro zemědělce snadné. Proto jsme již před lety spustili předvýběr odrůd pšenice určených pro potravinářské využití, tedy pro mlýny a pekárny, jak z pohledu agrotechnických vlastností, tak kvality pšenice. Jde o výběr nejkvalitnějších odrůd, které zpracovatelům, v našem případě firmě Penam vyhovují. Tyto odrůdy jsou označené logem PENAM DOPORUČUJE a mají potravinářskou jakost E nebo A. Letos máme v sortimentu vybraných patnáct odrůd označených jako Penam doporučuje a čtyři odrůdy s označením kandidát Penam doporučuje.

Pšenice jarní a hrách setý

K vidění byla i jarní pšenice, která má mezi obilninami specifické postavení. Představila se áčková odrůda Izzy a nová odrůda Mandaryna z polského šlechtění s kvalitou A až E.

Rovněž hrách setý nabývá na významu. Důvodem je podle Ing. Kulase zejména změna podmínek pro poskytování dotací. „Greening je třeba něčím plnit, proto představujeme i odrůdy hrachu setého,“ informoval.Ve všech výrobních oblastech lze pěstovat odrůdu Audit. Na trhu je již delší dobu, jde o velmi oblíbenou odrůdu u pěstitelů, která se hodí do směsek na GPS a zelenou sklizeň. Abarath je žlutosemennou odrůdou hrachu setého. Patří do sušších oblastí, což svými výnosy prokázala i v loňském roce. Zájemci si mohli prohlédnout i zelenosemenná odrůda Prophet, Salamancu, žlutosemennou odrůda Eso s vysokým výnosem a odolnějším semenem vůči mechanickému poškození, která se hodí i do suchých oblastí, středně ranou zelenosemennou odrůdu s rychlým počátečním růstem Atlas. Zájem byl i o novinku na trhu Astronaute.

 

Více informací a kompletní sortiment představených odrůd ozimé pšenice naleznete v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *