Dodávají kvalitní osivo

Téměř pětadvacet let je Elita semenářská a. s. významným partnerem zemědělců při výrobě a dodávkách osiv a sadby polních plodin českého i zahraničního původu. Kromě osiv nabízí i poradenství při výběru odrůd do specifických podmínek hospodaření. „Vzhledem k průběhu počasí posledních let je nutné pěstitelská rizika rozložit mezi více odrůd pšenice a nespoléhat jen na jedinou,“ řekl Ing. Eduard Bielko, který má v akciové společnosti Elita na starosti marketing a poradenství.

„Zastupujeme odrůdy ozimé pšenice slovenské šlechtitelské společnosti Istropol Solary. Ta se šlechtěním a šlechtitelským výzkumem obilnin zabývá již od roku 1952,“ informoval Eduard Bielko.

„Solarské odrůdy vykazují díky kvalitnímu šlechtění velmi dobré výsledky jak při výskytu sucha, tak mrazů,“ zdůraznil a některým z nich se věnoval detailněji. Nejprve hovořil o nejnovější odrůdě ozimé pšenice. „IS Carnea je velmi raná suchovzdorná osinatá odrůda, která má vynikající potravinářskou kvalitou, zejména vysoké a stabilní hodnoty všech rozhodujících parametrů pekařské jakosti,“ prozradil. Jako další představil Ing. Bielko odrůdu IS Laudis, která byla registrována na Slovensku. „Díky vynikajícímu zdravotnímu stavu ji lze využívat i v bioprodukci. Lze ji pěstovat po obilnině. Je vhodná pro pozdní setí a na jaře dobře odnožuje. Třetí představená IS Spirella je podle Ing. Bielka velmi raná, suchovzdorná, osinatá odrůda, která metá na základě výsledků registračních zkoušek o jeden den dříve než Košutka. „Je tedy svou raností na úrovni středně raných ozimých ječmenů. Jde o odrůdu, která je v sortimentu nejranější ke sklizni. Díky ranosti se hodí i na lehčí půdy a výsušná stanoviště,“ konstatoval. Také odrůda IS Gordius s potravinářskou kvalitou A pochází ze šlechtění společnosti Istropol Solary. Tato pozdní osinatá odrůda tvoří výnos velkým produktivním klasem. „IS Gordius má velmi dobrou odolnost vůči kořenovým, listovým a klasovým chorobám,“ prozradil o jejím zdravotním stavu. Jako poslední představil marketingový manažer Elity semenářské odrůdu IS Conditor. „Tato odrůda céčkové kvality se hodí jak pro krmivářské účely, tak i na výrobu pečivárenských produktů, jako jsou sušenky a oplatky. Má nízký obsah lepku a dobrý zdravotní stav. Vyniká odolností vůči poléhání,“ dodal závěrem Ing. Bielko.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *