Den, kdy kukuřice slavila

„Kukuřice slaví svátek,“ vítal transparent účastníky polního dne společnosti KWS Osiva, s. r. o., v Přešťovicích (okres Strakonice). Návštěvníci se zde setkali s 15 hybridy především zrnové kukuřice vhodné do podmínek jižních Čech. Pět materiálů tvořily nadějné novinky, které procházejí registračními zkouškami Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Patří mezi ně nejranější koňský zub Kaduras (FAO 240 Z/240 S), který po prvním roce zkoušení v ÚKZÚZ dosáhl průměrného výnosu 14,4 t/ha při velmi dobrém uvolňování vody ze zrna (průměrná vlhkost kolem 22 %). Další novinkou raného zrnového sortimentu je hybrid Millesim (250 Z/250 S). Ve zkouškách ÚKZÚZ v roce 2011 prokázal velmi vysoký výnosový potenciál zrna (15,4 t/ha) s vlhkostí mírně přes 25 %. Následující novinka Kandis (FAO 260 Z/270 S) absolvuje letos první rok v ÚKZÚZ. Podle zkušeností z Německa je využitelný na siláž i na zrno. Také hybrid Konkretis (FAO 280 Z/270 S) patří do široké nabídky nových materiálů. V ÚKZÚZ je zkoušen ve středně raném sortimentu s průměrnými výnosy suchého zrna v roce 2010 – 13,5 t/ha a v roce 2011 – 12,8 t/ha. Výčet novinek ukončuje hybrid Koblens (FAO 280 Z/290 S) určený díky vysokým kvalitativním parametrům především pro sklizeň na siláž. V letošním roce byl na řadě poloprovozních pokusů sklízen i na zrno a nezklamal.
Mezi nejvhodnější materiály pro pěstitele v jižních Čechách doporučil Ing. Karel Prokeš, Ph.D, jednatel společnosti KWS Osiva, z prezentovaného sortimentu hybridy Ricardinio (mezityp) a Kaduras (koňský zub), které i v podmínkách kolem 400 m n. m. poskytují velmi dobré výsledky. Snoubí se v nich vysoký výnosový potenciál se schopností rychle uvolnit vodu ze zrna.

Sklizeň poloprovozních pokusů v Přešťovicích, kde zvítězil hybrid KWS 9361.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *