Další kukuřičná sezóna již začala

Ještě v době, kdy stojí kukuřice na poli, spousta distributorů osiva kukuřice v České republice vydává své katalogy pro prodejní sezónu 2016. Není divu, že trend včasného „masírování“ zákazníka přichází i do kukuřice, když už během října na nás křičí zelený mužíček z televizních obrazovek, abychom nezapomněli nadělit pod stromeček svým bližním nějakou Smart elektroniku. Pro nedočkavé jsou nachystané i blyštivé vánoční ozdoby v regálech supermarketů a zimní móda už je ve slevě. Obchod s osivem kukuřice je také „pouze“ byznys, který musí následovat obchodní taktiky jiných trhů …

I společnost BOR, s. r. o., drží krok s lídry českého trhu s osivem kukuřice, a proto v listopadu 2015 vydává nabídku hybridů kukuřice pro jaro 2016. Katalog se může pochlubit novou grafikou vnitřních stran, ale i omlazeným designem obálky. Konečně zveřejňuje i celý tým obchodních zástupců včetně fotografií na zadní straně obálky. Pojďme se nyní podívat pod pokličku nabídky hybridů kukuřice pro sezónu 2016 společnosti BOR, s. r. o.

ES Asteroid

Jako první je v katalogu uvedena žhavá novinka mezi hybridy kukuřice na českém trhu, a to ES Asteroid – univerzální hybrid s možností pěstování na zrno i na siláž (FAO S 250/Z 250). ES Asteroid je zařazen do druhého roku registračních zkoušek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v raném sortimentu na zrno pod označením ESZ3217. Po prvním roce zkoušení dosahuje vynikajících výnosových výsledků, kdy se výnosem zrna 14,3 t/ha řadí na 4. místo ze zkoušených hybridů. Po registraci v roce 2014 v Rakousku a 2015 v Německu se tento hybrid nové generace šlechtění společnosti Euralis (Tropical Dent Corn Hybrid) stává evropskou novinkou.

Za zmínku stojí vysoká odolnost tohoto hybridu vůči stresovým podmínkám, především suchu, výborný zdravotní stav, zejména vynikající odolnost k fuzáriím. Díky špičkovému výnosu zrna, vysokému obsahu škrobu i velmi dobrému výnosu silážní hmoty a energie vstupuje na český trh skutečný kukuřičný šampión – ES Asteroid.

ES Ardent

Druhým hybridem v novém katalogu je nejranější materiál společnosti BOR, s. r. o., – ES Ardent. Tento velmi raný silážní hybrid s krátkou vegetační dobou (FAO S 180) úspěšně konkuruje hybridům s vyšším FAO. Je vhodný do vyšších poloh a okrajových oblastí pěstování, výborný pro pozdní termíny setí v teplejších oblastech.

Rostliny mají vysoký podíl palic, výbornou stravitelnost, siláž má vysoký obsah energie. Odolnost tohoto hybridu vůči chladu je také vysoká. V letošním roce dosáhl ES Ardent vynikajícího výsledku v poloprovozním pokusu kukuřice na siláž v Líšnické, a. s., v Líšnici, okres Ústí nad Orlicí, kde výnosem 23,25 t/ha suché hmoty obsadil první místo.

Luigi CS

Uprostřed nabídky pro jaro 2016 se nachází stálice sortimentu kukuřice firmy BOR, s. r. o., – Luigi CS (S 260/Z 250), což je raný univerzální hybrid vyšlechtěný francouzskou společností Caussade Semences.

Tento materiál dává stabilní výnosy bez vlivu ročníku ve všech oblastech pěstování. Letošní rok otestoval jeho plasticitu a Luigi CS vykazoval skvělé výnosy i v suchých oblastech. U tohoto hybridu je potřeba zdůraznit velmi dobrý zdravotní stav, především vysokou odolnost k fuzáriím a sněti, v zrně poté nízkou kumulaci mykotoxinů. V intenzivních podmínkách pěstování ukáže svůj vysoký výnosový potenciál, který už dlouhodobě dokazuje ve Francii i Německu.

ES Fireball

Při listování naším katalogem zaměřte určitě svoji pozornost na hybrid ES Fireball (FAO S 280/Z 260). Jak už název napovídá, je to skutečná „ohnivá koule“ mezi hybridy na českém trhu.

ES Fireball je středně raný, velmi výkonný hybrid na zrno, siláž i bioplyn. Dává špičkové výnosy suché a zelené hmoty, má mohutné rostliny bez sklonu k poléhání s vysoko nasazenými palicemi, velmi dobře se vyrovnává se stresovými podmínkami. Tento materiál vykazuje velmi vyrovnaný zdravotní stav, zejména vysokou odolnost vůči fuzáriu, helmintosporiu a sněti. V pokusech ÚKZÚZ se ES Fireball používá jako kontrolní hybrid.

I když společnost BOR, s. r. o., nepatří k lídrům českého trhu s osivem kukuřice, přesto má v portfoliu špičkové materiály, které mají své místo na polích v České republice. Proto zkontaktujte obchodního zástupce firmy BOR, s. r. o., ve svém regionu a získejte více informací o těchto jedinečných hybridech kukuřice.

 

Ing. David Müller

BOR, s. r. o.

Foto: ES ASTEROID – raná novinka 2016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *