Česká jména frčí v celé Evropě

Anna, Magda, Mariannka, Jasmína a Vlasta patří do rodiny hlavního šlechtitele a ředitele společnosti VESA Velhartice Ing. Viktora Kopačky. Monika, Jitka, Barbora, David a Dominika jsou zase rodinní příslušníci kolegů a známých. Přitom uvedená křestní jména mají i vyhlášené odrůdy brambor z velhartického šlechtění. Zda jde o souvislost čistě náhodnou nechť posoudí každý sám. I když: Odrůdy jsou svým způsobem jedinečná umělecká díla, kterým jejich autoři, ať už sochaři, malíři, či skladatelé, dávají také jména. Tak proč by měli stát šlechtitelé stranou?

Mezi velhartickými odrůdami nalezneme i zeměpisné názvy, ať už Borek, což je kopec naproti Velharticím, Bohemia či Vysočina. A právě nadějná Vysočina by s trochou nadsázky mohla proniknout nejen do celé Evropy, tak jako řada dalších odrůd z Velhartic, ale i na čínská pole. Vždyť foneticky má Vyso Čina k tomuto asijskému tygru velice blízko, čehož si před časem všimli někteří členové čínské delegace při návštěvě vysočiny.

I tyto odlehčující informace zazněly na tradičním setkání pěstitelů brambor ve Velharticích. Pro téměř stovku účastníků připravila šlechtitelská stanice VESA řadu zajímavých přednášek, které doplnily demonstrační odrůdové pokusy úspěšných velhartických odrůd i slibných kříženců v registračních zkouškách.

Jak sdělil hned v úvodu Ing. Viktor Kopačka, jediným akcionářem společnosti se stala Agrofina Bohemia a. s., která v západních Čechách obhospodařuje v pěti zemědělských podnicích přibližně 5300 hektarů zemědělské půdy. Její zástupce Zdeněk Weber potvrdil, že VESA bude i nadále pokračovat ve šlechtění nových odrůd brambor, které najdou uplatnění nejen u domácích pěstitelů, ale i za hranicemi České republiky.

A také tam je o sadbu z Velhartic značný zájem. Největší podíl sadby vyváží VESA do Polska (přes 40 % z celkového vývozu) a na Slovensko (37 %), následuje Turecko (9 % ), kde se objem české sadby rok co roky zvyšuje. Čtvrtou příčku obsadilo s 8 % Německo, tamní pěstitelé požadují především velmi rané odrůdy Magda a Suzan. Menší množství velhartické sadby putuje i do dalších více než dvaceti zemí včetně Pákistánu, Arménie či Gruzie. Ne všechny požadavky, ať už českých nebo zahraničních pěstitelů brambor, dokáže VESA Velhartice uspokojit, neboť má letos v České republice k dispozici pouze 207 hektarů množitelských ploch (159 porostů).*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 32.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *