Cena hnojiv zřejmě neklesne

Ve střednědobém horizontu by nemělo dojít k poklesu cen zemědělských komodit a dusíkatých hnojiv, protože stávající situace se odlišuje od roku 2008. Uvedl to včera na setkání u příležitosti dvacetiletého výročí norské společnosti Yara její senior viceprezident sekce Downstream (odbyt) Egil Hogna. Dodal ale také že se vývoj na globalizovaných trzích nedá spolehlivě odhadnout.

Uvedl také některé faktory, které ovlivňují vývoj v odvětví dusíkatých hnojiv v období 2011–2012. Prudký nárůst cen zemědělských komodit zlepšil ekonomiku farem a podstatně zvýšil poptávku po hnojivech. Přitom existuje možná nejistota ohledně vysokých cen obilovin, jejichž současné ceny jsou vysoce nad úrovní, kdy zvyšují poptávku po hnojivech.

Zároveň běží výroba dusíkatých hnojiv mimo území Číny na plnou kapacitu, cena močoviny přesto na světových trzích nespadla i přes tradiční export Číny, a to je důkazem silné poptávky, konstatuje E. Hogna. Jak dodal, čínský export bude limitován zvýšenými náklady kvůli ceně uhlí a závazkům Číny redukovat emise a šetřit energií. Očekává se také další růst exportních cel z Číny,a  to ze zhruba 40 % na 110 %.

Kromě toho jsou nové výrobní kapacity omezeny a existují náznaky zpomalení výstavby nových závodů.

Stále přitom platí, že celosvětová poptávka po zemědělských komoditách dále poroste kvůli klesající výměře zemědělské půdy a rostoucí populaci.

Setkání navštívil také norský velvyslanec Jens Elkaas, který shrnul vztahy, které panují mezi oběma národy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *