Celé řadě druhů hrozí zánik

Více než pětině současných druhů rostlin, což znamená zhruba 78 tisíc druhů, nyní hrozí zánik. Zároveň je ale ve světě každým rokem objeveno na dva tisíce druhů nových. Tvrdí to autoři zprávy, kterou zveřejnila Královská botanická zahrada v Kew na předměstí Londýna. Jde údajně o první komplexní zprávu o stavu vegetace ve světě a o druzích rostlin, jimž hrozí zánik kvůli lidské činnosti, chorobám a změnám klimatu.

„Pozitivní zprávou je to, že stále objevujeme hodně nových rostlin, asi dva tisíce ročně, pro léky, potravu a další věci. Tou negativní je ale to, že vidíme výrazné změny zemského povrchu, způsobené především (zemědělskou) kultivací a částečně i klimatickými změnami,“ uvedla vědecká ředitelka ústavu při Královské botanické zahradě Kathy Willisová.

 

Zprávu nazvanou State of the World’s Plants (Stav rostlin ve světě) budou vědci vydávat každý rok s cílem lépe sledovat vývoj vegetace na planetě a chránit ji. „V minulosti jsme se začali zabývat stavem ptáků či mořských želv ve světě. Ale přes jejich velký význam se dosud čekalo na zmapování stavu rostlin ve světě. Už se to tedy udělalo,“ dodala Kathy Willisová.

Jak doplnil spoluautor zprávy Steve Bachman, od příštího roku bude možné začít hovořit o tendencích, což je v poznávání takového stavu to nejhodnotnější. Na zprávě britského ústavu se podle něj podílelo více než 80 vědců.

 

Přes třicet tisíc užitečných

Experti odhadují, že ve světě je nyní asi 391 tisíc druhů cévnatých (mnohobuněčných zelených) rostlin a každý rok je objeveno a pojmenováno na 2000 nových druhů. Zemí, kde bylo v posledním desetiletí nalezeno nejvíce nových druhů, je se svými deštnými pralesy Brazílie, následují Austrálie a  Čína. Pětině rostlin ale zároveň hrozí zánik. Studie rovněž zdokumentovala 31 128 druhů rostlin, které jsou užitečné mimo jiné v medicíně, potravinářství, potravě pro zvířata, palivech a při výrobě různých materiálů.

Jméno je důležité

Popsání a pojmenování nových druhů je podle Timothyho Utteridge z Královské botanické zahrady pro ochranu rostlin klíčové. „Když rostlina nemá jméno a vymizí, nikdo se o tom nedozví. Když už máme druh a jméno, zaneseme ji do mapy,“ dodal britský vědec.

Podle Kathy Willisové je prý ale ještě brzy na to, přesně říct, jak velký je dopad klimatických změn na světovou vegetaci. To snad bude možné zjistit nejdříve kolem roku 2030. Většina světových ekosystémů se ale v posledním desetiletí změnila na povrchu z více než deseti procent, což je dáno klimatickými změnami a také změnami ve využívání půdy.

Královská botanická zahrada leží západně od centrálního Londýna a v jejích sklenících a zahradách se nachází jedna z největších sbírek rostlin na světě. Zároveň je renomovaným výzkumným střediskem.

AFP připomíná, že předchozí výzkumy na téma světové vegetace došly k odlišným závěrům. Podle některých z nich hrozí zánik až 62 % rostlin, podle jiných „pouze“ deseti procentům.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *