Čeká se propad také u kukuřičného zrna

V letošním roce bude chybět také kukuřičné zrno. Podle odhadu Ing. Jana Bosáka ze společnosti Pioneer Hi-Bred Northern Europe Sales Division GmbH, organizační složka, bude produkce suchého kukuřičného zrna letos v České republice zhruba 60% v porovnání s minulými roky.

Uvedl to minulý týden na veřejné sklizni kukuřice na zrno, která proběhla na Chrudimsku. Dodal, že na nedostatek reaguje také cena, které se pohybuje kolem 5000 Kč/t. Letošní výnosy jsou podle Ing. Bosáka významně ovlivněny stanovištěm. Uvedl také, že kukuřice na siláž se v této oblasti sklízela zhruba o měsíc dříve, přičemž první sklizně měly výnos kolem 10–15 t/ha a nízký podíl zrna, pozdější kolem 30 t/ha.
Při sklizni zrna z osmnácti odrůd kukuřice se nejlépe umístil hybrid P9234 s výnosem 9,42 t/ha (po přepočtu na 14% vlhkost, stejně jako u ostatních). Následovaly hybridy P9074 a P9400, které měly shodně 8,97 t/ha. Na třetím místě byl P 9241 s 8,93 t/ha, měl ale také nejvyšší vlhkost: 25,7 %. Oproti minulým rokům byly sklizňové vlhkosti zrna velmi nízké. Nejnižší byla 18,9 %, většina hybridů se pohybovala v rozmezí 19–20 %.
Nejvýnosnější hybrid P9234 společnost Pioneer zatím v tuzemském sortimentu nemá. Podle zástupce společnosti Ing. Přemysla Studničného ho zřejmě od 2017 zařadí do sortimentu, protože v zatím sklízených lokalitách je ve středně raném sortimentu hybridů na zrno nejvýnosnější. Jak dodal, na suché lokalitě na Moravě, kde se výnosy pohybovaly v rozmezí 4–5,5 t/ha v pokusu, dal tento hybrid rekordních 5,5 t/ha.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *