Zvítězili ti nejlepší v oboru

Každoročně se na mezinárodní výstavě Země živitelka koná soutěž Zlatý klas o nejlepší vystavený exponát. V kategorii rostlinná výroba získala toto ocenění společnost Vesa Velhartice, a. s., za odrůdu bramboru Monika.
Jak upozornil ředitel společnosti Ing. Viktor Kopačka, jde o velmi ranou konzumní odrůdu varného typu B, která byla v České republice zaregistrována v roce 2007. Monika je vhodná pro první i druhé sklizně v ranobramborářské oblasti, kde dosahuje velmi vysokých výnosů. Vyznačuje se dobrou stolní hodnotou, vzhlednými, dlouze oválnými hlízami s mělkými očky a žlutou dužninou i slupkou. Ing. Kopačka vysvětlil, že výše jmenovaná kritéria jsou spotřebiteli velmi žádána, a proto je o odrůdu velký zájem nejen v České republice, ale také v zahraničí, zejména v Německu.
„Hlízy jsou větší, vyrovnané, odolné vůči mechanickému poškození i skládkovým chorobám a po oloupání netmavnou,“ pokračoval Ing. Kopačka. Podíl drobných hlíz je velmi nízký a odolnost vůči obecné strupovitosti velmi dobrá. Monika se vyznačuje robustním trsem, díky kterému vzdoruje i dočasným přísuškům. Disponuje velmi dobrou odolností vůči virovým chorobám i háďátku bramborovému RO1. Odolnost proti plísni bramborové je střední.
„Tato odrůda dokáže skvěle využít předklíčení, závlahu, ale také zakrytí netkanou textilií pro urychlení sklizně. Patří k nejvýkonnějším odrůdám pro rané sklizně, vyžaduje dobrou výživu a ošetření proti plísni bramboru,“ zakončil výklad o oceněném exponátu Ing. Kopačka.
Za poslední tři roky vyšlechtila společnost Vesa Velhartice deset nových odrůd brambor. Nováčky letošního roku jsou rané až polorané konzumní odrůdy s vysokým výnosem hlíz Terka a Vendula, dále poloraná červenoslupká odrůda se sytě žlutou dužninou Bella a poloraná výkonná odrůda na produkci škrobu Verne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *