Země úžasných zahrad

Jak titulek napovídá, nebudeme se v následujících řádcích věnovat představení nového podniku, stroje ani účinné látky. Vydáme se na krátkou exkurzi po irských zahradách a parcích, které při návštěvě této ostrovní země rozhodně nemůžete vynechat.

Místní zahrady a parky se mohou pochlubit dřevinami, které v našich podmínkách považujeme za choulostivé. Mírné klima a časté srážky dovolují irským zahradníkům použít široký sortiment rostlin.

Mírné oceánské klima
To, co irské přírodě dodává bujný ráz a dovoluje přezimování mnoha druhů rostlin, které považujeme za rostliny kbelíkové, je nejen rostlinám příjemné podnebí. Je ovlivňováno Golfským proudem, který přináší mírné, relativně teplé oceánské klima. V průběhu roku jsou teploty vyrovnané a nejchladněji bývá v lednu a únoru, kdy průměrné denní teploty klesají ke 4 až 7 °C. Červenec a srpen jsou měsíci nejteplejšími s denním průměrem 14 až 16 °C. Ročně zde spadne v průměru 750 až 1400 mm srážek. Počasí je velmi proměnlivé, a tak se nezapomeňte vybavit nepromokavým oblečením i kvalitním opalovacím krémem.

Historické zahrady panství
Ve Wicklow Mountains zvaných zeleným srdcem Irska leží Powerscourt House and Gardens. Jsou považovány za jedno z evropských bohatství a v Irsku patří k nejznámějším výletním místům. Ani na naše poměry vysoké vstupné (8 eur) na hojné návštěvnosti nic nemění. Původní zahrady přírodního stylu se v polovině 19. století přeměnily v zahrady formálního stylu vycházející ze zahrad italské renesance. Postupně byl vystaven soubor hlavních teras, vysázeno mnoho druhů dřevin a trávník oživen mnoha uměleckými díly. Další generace rodiny majitelů přidaly japonskou zahradu, vyhlídkovou věž a pokračovaly ve výsadbách vzácných dřevin, kterých je zde v dnešní době více než 200 druhů. Součástí zahrad je celá skupina jezírek a vodních kanálů.
V původním stylu ze 17. století jsou zachovány zahrady náležející k panství Killruddery. Mnoho ze dřevin zde vysázených vyniká věkem, cizokrajností či unikátností.Střední část zahrady tvoří aleje z hlohů, lip a buků vytvářející systém trojúhelníků potkávajících se ve dvou hlavních bodech. Jejich délka přesahuje 5,5 kilometru. Na ně navazuje řada cesmín ze 17. století. Park obsahuje i část zvanou divočina – zalesněnou plochu s podrostem s minimální údržbou. Součástí zahrad je i jediné v Irsku zachované lesní divadlo z 18. století. Je obklopeno živým plotem a za sedátka slouží vymodelované schody v trávníku. Pojme 250 osob.

V přírodním duchu
Jižně od Powerscourt House and Gardens narazíme na Mount Usher Gardens (zahrady u hory Usher). Rozkládají se podél řeky Vartry a byly tvořeny kolem roku 1870 ve stylu Williama Robinsona (1838 až 1935) známého irského zahradního architekta. Tomu se připisuje objevení „divokého“ zahradničení, které je dnes samozřejmostí, ale v tehdejší době se jednalo o něco revolučního. O plochu devíti hektarů Mount Usher Gardens pečuje pět zahradníků. Systém je udržován bez chemie v organickém systému hospodaření od roku 1980 a za posledních dvacet let se zde podle vrchního zahradníka Seana Heffernana nevyskytlo žádné kalamitní množství škůdců. Plocha slouží i jako sbírková zahrada s přehlídkou pěti tisíc různých botanických druhů často i vzácných dřevin.

Zelené skvosty uvnitř Dublinu
Na dublinském okraji funguje již od poloviny 18. století městská farma Airfield. Hospodaří zde na osmi hektarech půdy, plocha celé farmy dosahuje14 hektarů. Prostřednictvím mnoha programů a akcí pomáhají všem z okolí k poznání života na farmě. Součástí jsou i plochy věnované okrasným i produkčním rostlinám.
Jiným zeleným skvostem uvnitř Dublinu je zahrada Heleny Dillonové. Jde o soukromou zahradu na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních. Její majitelka Helena Dillonová je v Irsku známou postavou a autorkou populární zahradnické literatury. Práce na této zahradě započala před 40 lety, kdy se do přilehlého domu rodina Dillonových nastěhovala. Původní typickou městskou zahradu s okrasnou a produkční částí a okrasným trávníkem přeměnila Helena k nepoznání. Dnes zde nenajdeme ani stopu po trávníku, v záhonech si lebedí zelenina společně s tradičními i vzácnějšími trvalkami, vše doprovází cibuloviny a zahrada je takovým malým kvetoucím rájem. Dominantou je ve středu zahrady umístěný vodní kanál na každé straně lemovaný barevným trvalkovým záhonem.
Návštěvy soukromých zahrad zakončíme v příjemné Rathmichael Lodge nedaleko Dublinu. Plocha o rozloze 2,5 hektaru je plná barev a vůní. Je osázena více než sto druhy růží, trvalkami, keři a dřevinami a svou krásou zaujme i profesionálního zahradníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *