Zelený svět má stále víc příznivců

Záplava školkařských výpěstků zaplnila na začátku měsíce září prostory brněnského výstaviště, kde se konal již osmý ročník největšího mezinárodního zahradnického kontraktačního veletrhu v České republice. Stále se zvyšující účast domácích a zahraničních firem na tomto veletrhu je důkazem jeho odborné a profesionální úrovně.

Pořadatelem veletrhu je nezisková organizace Asociace zahradnického výstavnictví (AZV), která sdružujíce fyzické a právnické osoby zabývající se pěstováním, obchodováním nebo realizacemi v zahradnickém oboru. Hlavním posláním asociace je organizace komerčního zahradnického veletrhu v České republice.
Veletrh slavnostně otevřel viceprezident AZV Ing. Jaroslav Hunkes za přítomnosti prorektora Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity (MZLU) v Brně prof. Ing. Jindřicha Nerudy a obchodního ředitele Veletrhy Brno, a. s., Ing. Petra Navrátila. Vystavovatele i návštěvníky také přivítal prezident AZV Vlastimil Pasič. Záštitu nad letošním ročníkem převzala Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Svaz květinářů a floristů ČR a Svaz školkařů ČR. Mediálním partnerem se staly časopisy Zahradnictví a Floristika.
V letošním roce se na Zeleném světě prezentovalo 65 vystavovatelů. Zahraniční účast byla zastoupena firmami ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Belgie a Nizozemska.

Nabídka ve dvou dnech
Během dvou dnů trvaní veletrhu mohli návštěvníci obdivovat širokou ukázku školkařských výpěstků, které zaplnily plochu výstavního pavilónu o velikosti 1126 m2. V nápaditých prezentacích byly návštěvníkům představeny listnaté keře a stromy, jehličnany, okrasné trávy, trvalky, skalničky, cibuloviny, balkónové, pokojové a řezané rostliny. Při tvorbě těchto prezentací bylo využito kontrastů barev, tvarů a velikostí jednotlivých rostlin tak, aby vynikla jejich okrasná hodnota. Nechyběla ani účast výrobců skleníků, dodavatelů pěstitelských zařízení, substrátů, hnojiv a dalších zahradnických potřeb. Řada firem využila akce k představení mnoha novinek nebo méně známých a používaných rostlin a zařízení.
Revoluční převrat v péči o hydroponicky pěstované rostliny prezentovala společnost Matouš Hydroponie, s. r. o. Její hlavní činností je výzdoba interiérů hydroponicky pěstovanými rostlinami a jejich následné ošetřování. Na veletrhu představila elektronické vlhkostní čidlo Moistick, které umožňuje zalévání rostlin v pravý čas se správným množstvím vody. Toto čidlo měří vlhkost substrátu každých šest hodin. Indikátor vlhkosti upozorní blikajícím světlem, kdy rostlina potřebuje zalít. Čidlo je vhodné jak pro pokojové, tak venkovní rostliny bez ohledu na druh substrátu.
Především pěstitelé chryzantém ocení síťky pod názvem Lefilet , které předvedla firma Bohemiaseed, s. r. o. Jsou převážně určeny pro velké dekorační rostliny chryzantém ze skupiny Multiflora. Zakrytím rostliny touto síťkou ve správné době vegetačního růstu se sníží riziko jejího rozlomení nejenom při manipulaci a transportu, ale i v případě působení nepříznivých povětrnostních vlivů (prudký déšť, vítr).
Obdivovatelé plaménků nemohli přehlídnou bohatou nabídku těchto rostlin od firmy Parkon, s. r. o., která se specializuje na popínavé rostliny. Pěstuje i odrůdy plaménků Solidarnośc a Hania, které byly oceněny na celosvětově proslulém mezinárodním školkařském veletrhu (Plantarium) v nizozemském Boskoopu. Skvostem společnosti je svidina obecná (Periploca graeca ). Tato silně rostoucí ovíjivá liána je pokryta sytě zelenými lesklými kopinatými listy, jež připomínají fíkus (Ficus benjamina). Květy jsou svrchu žlutozelené barvy, uvnitř fialově hnědé a rozkvétají v latách po čtyřech až dvanácti.
Skořicově zbarvená poinzécie (Euphorbia pulcherrima), odrůdy Christmas Feelings Cinnamon a vínově rudá Cortez Burgundy jsou novinkami od firmy Bruno Kiepenkerl. Od stejnojmenné firmy může příští rok ozdobit naše balkóny a okenní římsy bohatě kvetoucí begónie (Begonia boliviensis), odrůda Bonfire. Už z dálky upoutá její robustnost, která je ještě více umocněna velkým množstvím ohnivě červených květů. K dalším přednostem tohoto kultivaru patří odolnost vůči chorobě padlí. Dobře snáší sucho a horko.

Přednášky a květinová show

Návštěvníci se také mohli zúčastnit bohatého doprovodného programu během celého trvání veletrhu, který se skládal z odborných přednášek a floristických show.
V Přednášce Boženy Demelové ze společnosti Sempra Flora, s. r. o., Holice, se posluchači seznámili s grantem na Využití zavedené technologie DNA markerů pro právní ochranu čtyř připravovaných českých odrůd begónií – Begonia TBH. Záměrem šlechtitelské stanice bylo vyšlechtit odrůdu, která bude mít velký květ, násada květů bude bohatá a rostlina bude kompaktní, nízká, odolná transportu i větru na stanovišti. „Odrůdy vypěstované v našich podmínkách budou pro zdejší pěstování daleko odolnější a vhodnější, než rostliny pocházející z odlišných klimatických podmínek.“, dodává Božena Demelová.
O peckovinách a skořápkatém ovoci hovořil Bc. Tomáš Jan z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Posluchače seznámil s úlohou ústavu z hlediska registrace a právní ochrany odrůd ovocných plodin. V další části přednášky byl představen výčet všech důležitých ovocných druhů s jejich obecnými nároky na pěstování, včetně vhodných podnoží pro konkrétní odrůdy a přehled nejdůležitějších chorob a škůdců. Ve speciální části zmínil hospodářsky důležité, ale i pro drobné pěstitele vhodné odrůdy jednotlivých druhů s jejich stručným popisem a nároky na pěstování.
Květinové novinky na příští rok představily společnosti Syngenta Czech, s. r. o., a Bruno Nebelung prostřednictvím barevné videoprojekce.
Velký zájem o floristickou show ukázalo plně zaplněné hlediště v přednáškové části veletržní plochy. Tématem páteční přehlídky byla trendová floristika. Ing. Marie Bittnerová, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů za floristickou sekci, a Heda Pfeiferová (studentka SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad), vítězka na soutěžích Brněnská růže a Flóra Olomouc, předvedly divákům, jak vznikají jednotlivá aranžmá a vazby. Během přehlídky se účastníci mohli seznámit s novými trendy ve floristice pro podzimní sezónu, letos v ní převládnou tmavší barvy, převážně fialová. Floristky poukázaly na možnosti použití suchého rostlinného materiálu s kombinací se živými květy.
Sobotního aranžování se ujal Ondřej Vystrčil, který působí v jihlavské firmě Florist Dobrovolný a Bc. Přemysl Hytych, student Zahradnické fakulty MZLU v Brně, letošní reprezentant České republiky na mezinárodní floristické soutěži Europa Cup ve Slovinsku. Na programu byla tentokrát trendová svatební floristika .

Bez nadsázky byl úspěšný
Bez nadsázky lze říci, že Zelený svět se stává důležitým pilířem pro budování pevné pozice českého zahradnictví a květinářství na evropském trhu. Veletrh navštívilo celkem 1857 návštěvníků, což je více než čtyřicetiprocentní nárůst návštěvnosti proti roku 2006, z toho 76,2 procenta bylo z řad odborné veřejnosti. Vzrůstající trend zájmu o tuto akci, jak z řad návštěvníků, tak i vystavovatelů se také potvrdil tím, že ještě před skončením veletrhu bylo zaznamenáno několik závazných objednávek k účasti na příštím ročníku. Tím se mezinárodní odborný zahradnický veletrh Zelený svět přiblížil svým významem podobným akcím, jako jsou veletrhy ve Varšavě a Essenu.
Devátý ročník zahradnického veletrhu Zelený svět 2008 se bude konat v příštím roce opět na brněnském výstavišti ve dnech 5. až 6. září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *