Ze zanedbané lahvovny nový park

Cílem návštěvy v Litoměřicích byly především letničkové výsadby. Při této příležitosti jsme však měli možnost zhlédnout i další městskou zeleň. Největší pozornost byla věnována novému Parku U hvězdárny, který byl otevřen v roce 2008.

Zeleni v celých Litoměřicích je vyhrazeno zhruba 68 ha, z toho největší plochu zaujímají Jiráskovy sady a Park U hvězdárny. Opomenout nesmíme ani Park U domova důchodců, který byl dokončen v roce 2009 a slouží pro relaxaci především obyvatelům starobince.

Historické propojení
Jak už titulek článku napovídá, na místě bývalé zanedbané pivovarské lahvovny byla v roce 2006 započata konstrukce Parku U hvězdárny. Ještě předtím město odkoupilo pozemek od pivovaru, který ukončil svou činnost. Projektování parku dostal na starost Projektový atelier Ing. arch. Jarkovský, realizaci technické části společnost N+N – Konstrukce a dopravní stavby Litoměřice, s. r. o. a zahradnickou část zajišťovala firma Lesprodukt Poplze s. r. o. z Libochovic. Zaměstnanci projektového atelieru při navrhování přihlíželi i k historickým souvislostem, inspirovat se například nechali mapami z roku 1720. Na těchto mapách jsou zaneseny dva rybníčky, které zásobovaly vodou již nefunkční mlýn, se dvěma jezírky se poté počítalo i při výstavbě parku. Litoměřice financovaly celou stavbu z vlastního rozpočtu, ze kterého bylo čerpáno 19,7 milionu korun. Město před začátkem konstrukce poslalo žádost o dotaci z programu Severozápad, ta ale nebyla úspěšná.
Na první pohled nás v parku upoutají dvě biotopická jezírka, jež byla osázena vodními rostlinami tak, aby tvořila přirozený filtrační systém. Jezírka jsou od sebe oddělena dřevěným mostkem. Dalším dílem je stavba uprostřed parku – dřevěná, vysoká věž mající podobu kompasu. Jiná zajímavá sochařská a kovářská díla, jako jsou pítko, brána či lávka, jsou rozmístěna po celé ploše parku.

Nejen pro milovníky rostlin
V parkovém prostoru se celkem nachází 70 druhů rostlin, travnaté plochy jsou doplněny trvalkovými výsadbami, jež byly zvoleny vzhledem k prosluněnosti celého parku. Na místě najdeme i růžovou zahradu, ve které kvetou růže a levandule, doplněny zimostrázem. Pro upřesnění jmenujme alespoň některé druhy rostlin vysázené v parku: hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) Annabelle, hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) Bouquet Rose, šácholan liliokvětý (Magnolia x liliiflora) Nigra či kalina Carlesiova (Viburnum carlesii), kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) a pivoňka skupiny Suffruticosa. Pro kulturní akce bylo v horní části parku zrekonstruováno atrium, které hlavně v letním období slouží obyvatelům pro návštěvu koncertů, či jiných představení. Součástí parku je i kavárna, která byla vybudována z bývalé vodárny. Na své si přijdou nejen milovníci rostlin, ale i příznivci petanqu nebo zájemci o hvězdářství – ve spodní části parku jsou na zdech vyobrazena nejen souhvězdí.
V celém parku je zavedena automatická závlaha. Výhodou při konstrukci byla přítomnost 26 m hluboké studny, donedávna zásobující pivovar, dnes fungující jako zdroj vody k zavlažování parku i prostoru před domem kultury. O park po dobu záruky pečuje realizační firma.

Další zajímavosti města
Vedle zmíněného Parku U hvězdárny jsou v Litoměřicích ještě rozlehlé Jiráskovy sady, u nich stojí za zmínění, že zástupci města se snaží získat prostředky na rekonstrukci celého prostoru. Po loňském neúspěchu byla letos s žádostí o dotační podporu oslovena nadace Proměny, jejíž grantový program Parky podporuje rozvoj městské veřejné zeleně. Výsledek správní rady nadace bude znám na podzim tohoto roku.
V blízkosti Parku U domova důchodců se nachází jiné dvě chlouby Litoměřic – památné Ginkgo biloba, stromy původem z Číny. V Číně byl tento strom považován za posvátný, a proto byl vysazován v blízkosti chrámů. I ve zdejším městě má své posvátné místo, vždyť stojí na Dómském pahorku v blízkosti katedrály svatého Štěpána, která je domovem místního biskupství a to je jedno z nejstarších v České republice.
Návštěva úrodného kraje v Českém středohoří nám názorně ukázala jak lze úspěšně pečovat o městskou zeleň. Podstatná není pouze udržovací péče, ale také zvelebovací a to se zástupcům Litoměřic daří naplnit do poslední květiny či stromu. Přejme si ať nové či zrekonstruované parky vznikají po naší republice stále ve více městech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *