Zachycena kustovnice s obsahem karbofuranu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zachytila zásilku 2300 kg sušeného ovoce goji z Číny, obsahující kontaminaci v EU zakázanými karbofurany.

Inspekce o tom informuje v tiskové zprávě.  Dodává, že zboží zakázala uvádět na trh. Sušené plody goji (kustovnice) v balení 1 kg, označené dmt: 06/2018 pocházejí od výrobce OrganicWay s. r. o., Ostrava, dodavatelem je Smart AD s. r. o., Dobrá. Předmětný vzorek inspektoři SZPI odebrali v provozovně Jiří Kovářík v Uherském Hradišti. S kontrolovanými osobami zahájí SZPI správní řízení o uložení sankce.

Inspekce uvedla, že její laboratoř ve vzorku identifikovala vedle karbofuranů i akaricid propargit. Potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům, aby předmětnou šarži potraviny nekonzumovali. Informaci SZPI vložila do evropského systému rychlého varování RASFF.

Karbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od roku 2008 zakázala. I přes tento zákaz se v České republice stále používá k trávení návnad pro divoce žijící zvířata, obětí otrav se ale stávají i domácí psi. Případy zdokumentovaných otrav karbofuranem shromažďuje web České společnosti ornitologické www.karbofuran.cz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *