Zabývají se efektivním hnojením

Výživě plodin především hořčíkem, sírou a draslíkem byla věnována tisková konference, která proběhla minulý týden v Německu na Georg-August-Universität Göttingen.

Univerzita v Göttingenu spolu s výrobcem hnojiv K + S KALI GmbH založila Institut aplikované výživy rostlin (Institute of Applied Plant Nutrition, IAPN). Jedná se o takzvané Partnerství veřejného a soukromého sektoru, tedy o spolupráci mezi veřejnou institucí a privátní firmou. „V USA je tato forma spolupráce v rámci výzkumu již rozšířena mnohem více než v Německu. Poskytuje výhody oběma stranám,“ uvádí institut na svých internetových stránkách. Dodává, že jeho cílem je posílit aplikovaný výzkum v oblasti výživy rostlin a hnojení. Důvodem je kromě jiného klimatická změna, která přináší výkyvy počasí a kromě jiného také stres suchem. „V budoucnu bude potřeba zodpovědět otázku, jak lze inteligentním managementem výživy dosáhnout lepšího využití omezených zdrojů, jako je voda a půda,“ konstatuje IAPN dále.
Institut zastupoval na tiskové konferenci Bálint Jákli, MSc., který také připomněl, že v roce 2100 se očekává vzrůst populace zhruba na 11 mld. lidí, což znamená další pokles orné půdy na člověka. Je tedy potřeba zvýšit produktivitu zemědělství. Dodal, že IAPN se aktuálně zabývá tématy efektivity využití vody, tolerancí vůči suchu a výživou rostlin. To zahrnuje také hnojení hořčíkem, draslíkem a dusíkem. Bálint Jákli poukázal na to, že dostatečná výživa prvními dvěma uvedenými prvky zvyšuje efektivitu vyžití vody rostlinou. Na konferenci dále vystoupili prof. Dr. Andreas Gransee ze společnosti K + S KALI, který hovořil o funkci hořčíku a síry v rostlině, a zástupce téže společnosti Matthias Schulze, jenž účastníky seznámil s výhodami využití hnojiva ESTA Kieserit (granulovaný síran hořečnatý).*

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících vydání týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *