Vysoká kvalita za rozumnou cenu

Proč použít fungicid Opera® Top? Obsahuje dvě účinné látky – epoxiconazole a pyraclostrobin. Obecně je považován za nejsilnější – nejzelenější strobilurin. Důvodem je účinnost na houbové choroby (braničnatky, rhynchosporiová a hnědá skvrnitost, rzi) a zdůrazňujeme též účinnost na listové choroby typu DTR.

Délka působení přípravku Opera Top je 4–6 týdnů a zároveň má přípravek významný vliv na omezení nespecifických skvrn. Bonusem navíc je ochrana před stresovými faktory, patříci mezi tzv. AgCelence® efekty:

  • Zpomalení procesu stárnutí buněk zvýšenou tvorbou etylenu
  • Lepší příjem živin a hospodaření s vodou
  • Zvýšená odolnost vůči smyvu deštěm
  • Ochrana před slunečním zářením
  • Redukce nespecifických abiotických skvrn
  • Rychlý a dlouhodobý fungicidní efekt
  • Vyšší výnosy a kvalitnější produkce

Přípravek Opera Top najde výborné uplatnění také v jarních ječmenech. Graf výsledků ze společných pokusů se spoločností Limagrain ukazuje 20% navýšení výnosu při použití přípravku Systiva® oproti neošetřené kontrole.

Doporučení k aplikaci

Díky svým mimořádným biologickým a fyziologickým vlastnostem doporučujeme přípravek Opera Top použít v období sloupkování až maximálně do počátku objevení se praporcovitého listu [BBCH 32–37 (39)], nejlépe na počátku infekce. V tomto období začíná intenzivní šíření chorob a při aplikaci na počátku jejich výskytu dosáhneme maximálního efektu. Právě v tomto termínu rostlina dokáže také maximálně využít přidané hodnoty tohoto fungicidu – AgCelence efektů. Z hlediska obavy opožděného dozrávání není žádný problém s pozdější sklizní, a to i přes výborný zdravotní stav a zelenější a vitálnější porost.

Plánovaný model dvojího fungicidního ošetření

Tento model ošetření patří především do intenzivních podmínek, ale i do oblastí, kde se pravidelně vyskytují významné choroby obilnin. Jistota, která se zcela určitě vyplatí. Smyslem prvního ošetření je preventivně chránit porost proti nastupujícím chorobám, které se vyskytují zpravidla v období sloupkování. V tomto případě je ale třeba důkladně dbát na včasnost zásahu.

Druhé fungicidní ošetření má za úkol ještě podpořit účinek na ochranu listového aparátu (především praporcový list) a zároveň zajistit ochranu proti případným klasovým chorobám. Zde se zase jeví jako optimální doporučení fungicid Osiris®, který je díky svému složení, účinností a dalším vlastnostem (přilnavost a rozprostření účinných látek) přímo předurčen k tomuto ošetření.

Model fungicidního doporučení Opera Top + Osiris určitě stojí za vyzkoušení u vašich kvalitních porostů pšenic i ječmenů.

V případě vyššího výskytu padlí travního se v pokusech výrazně  osvědčila kombinace Opera Top 1 l/ha + Tango® Super 0,5 l/ha.

Ošetření špičkovou Operou Top se stává bezkonkurenčním:účinnost + AgCelence + výnos = výborná ekonomika. Navíc v letošním roce za velice příznivou cenu ošetření.

 

Ing. Antonín Dostál, BASF , spol. s r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *