Výnosy dělají přátele i v roce 2015

Na počátku dubna uspořádali zástupci firem Saaten-Union CZ s. r. o. a Rapool CZ s. r. o. konferenci ve Stříteži u Jihlavy. Cílem akce s mottem Výnosy dělají přátele bylo seznámit množitele, prodejce a pěstitele s výběrem odrůd sortimentu obou firem.

Nejvýznamnějšími novinkami v nabídce jsou hybridy ozimé řepky Oriolus a Troy. Jejich vlastnosti přiblížil přítomným zahraniční host Dr. Alexander Döring, produktový manažer pro Evropu.

Oriolus oriolus je latinský název pro žluvu hajní. Latinské jméno tohoto středně velkého ptáka si tvůrci odrůdy nevypůjčili náhodně. Podle informací Dr. Döringa je hybrid Oriolus ranním ptáčetem díky ranému setí, kvetení i sklizni. „Vzhledem ke své ranosti je hybrid velmi dobře schopen využít jarní vláhu a vytvořit výnosové prvky před prvními přísušky,“ uvedl odborník. Jak dále vysvětlil, časné kvetení umožňuje časné ošetření proti sklerotinii, a tím lepší rozvržení pracovní špičky. Oriolus má dobrou odolnost vůči poléhání až do sklizně, jeho kompaktní kratší růstový typ (148 cm) umožňuje dobrou průjezdnost porostem a snížení ztrát na květech, také jednoduchou desikaci a dobrou výmlatnost. Pěstitele zaujme i výnos semen a oleje (ÚKZÚZ 2012–2014) – výnos semen na průměr liniových odrůd činil v teplé oblasti 113 %, v chladné oblasti 109 % a výnos oleje v teplé oblasti 112 % a chladné 109 %. Potvrzují se tím slova Dr. Döringa, že tento hybrid je speciálně vhodný pro kontinentální Evropu, tedy velmi vhodný i pro Českou republiku. V budoucnu by mohl nahrazovat hybrid Rohan. Důležitou vlastností je také dobrá mrazuvzdornost.

Druhá novinka – Troy – je v rámci Rapool CZ prvním oficiálně registrovaným polotrpasličím hybridem ozimé řepky. „Troy má rychlý počáteční vývoj rostlin na podzim, přesto díky dobře usazené listové růžici nepřerůstá do dlouživého růstu před zimou a je možné jej zařadit do podmínek s vysokou náchylností k přerůstání rostlin, informoval Dr. Döring s tím, že hybrid disponuje velmi dobrou zimovzdorností, odolností vůči poléhání a vynikající výmlatností. Přes krátký kompaktní vzrůst (136 cm) poskytuje vysoké výnosy. Odlišná architektura rostliny si však žádá odlišnou agrotechniku. Podle zahraničního odborníka je termín setí nutné volit raný nebo střední, oproti konvenčním hybridům navýšit výsevek o 5 až 10 %, zařazovat výhradně po orbě – pro pozvolnější růst je nutné mít velmi dobře připravenou půdu, efektivněji pracovat s herbicidy, regulátory růstu na podzim používat redukovaně, na jaře pak redukovaně nebo vůbec, dusíkaté hnojení aplikovat v obvyklé dávce (nesnižovat) a ošetření do květu proti sklerotinii lze posunout do BBCH 65.

Jak uvedl Bc. Pavel Stárek, produktový manažer firmy Rapool CZ, hybridy řepky v ČR v současné době zaujímají přibližně 80 % výměry této plodiny. V následujících letech lze očekávat nárůst i na 90 %. Připomněl také nosné hybridy firmy Rapool, v první řadě Marathon, dále Sherpu, Inspiration a Rohan.

V sortimentu Saaten-Union připomněl Ing. Luděk Novotný, produktový manažer firmy Saaten-Union pro obilniny, odrůdy pšenice Tobak, Patras, Genius a Rumor.*

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *