Ustojíme boj se suchem?

Nezvykle vysoké teploty a nízký úhrn srážek letos způsobily, že prakticky ve všech oblastech České republiky je úroda po sklizni nižší o desítky procent. Lepších pěstitelských podmínek se ale pravděpodobně jen tak nedočkáme. Na vině je celková změna klimatu, která ovlivnila podnebí ve střední Evropě. Pěstitelé proto hledají způsoby, jak dopady sucha na úrodu minimalizovat.

Podle předních klimatologů mají být roky 2016 a 2017 nejteplejší v historii. Na vině je změna klimatu, která nastala tak rychle, že to zaskočilo i samotné odborníky: „Změny klimatu se již promítají do pozorovaných změn podnebí. Průběh průměrné roční teploty vzduchu má vzestupný trend se zvyšováním ve dvou posledních desetiletích,“ varuje klimatolog RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., a dodává: „Zvyšováním teploty vzduchu dochází k výskytu vyšších teplotních extrémů, roste počet letních dnů, ale i dnů tropických.“

Jak ochránit úrodu v dalších letech

V roce 2015 se prozatím Středočeskému kraji dostalo zhruba 65 % územních srážek oproti dlouhodobému průměru. Nedostatek podzemní vody se velmi negativně odrazil na úrodě kukuřice. To dokládají i výnosové výsledky mnoha pěstitelů. „Letos jsme měli celkově nižší výnosy. Kukuřice nešla přes 30 t/ha. Byli jsme zvyklí na mnohem lepší výsledky,“ potvrzuje Luděk Němeček z Načeradce na Benešovsku. Pěstitelé proto už nyní hledají možnosti, jak ochránit úrodu v příštích letech. Například Ing. Robert Hofman z Poline, s. r. o., popisuje způsoby, kterými chce rizika spojená se suchem minimalizovat: „Letos máme propad tak o 60 % . Je to hodně o stanovišti. Celkově to chce dříve sít, podpořit kořen a vybírat odolnější materiály.“ A právě výběr vhodného osiva může pěstitelům zvednout výnos o desítky procent i navzdory suchým podmínkám: „Proti suchu vysoce odolné odrůdy kukuřice Dekalb jsou typické palicemi s bohatou tvorbou blizen, jsou schopny zachovat si spoustu listové plochy a nejsou náchylné k opadávání listů,“ říká Ing. Ondřej Černý ze společnosti Monsanto. Za vznikem odolných hybridů stojí dlouholetý výzkum a vývoj společnosti. Své unikátní vlastnosti získala kukuřice i díky genovému inženýrství: „Proti suchu vysoce odolné hybridy obstály v zátěžových testech v ultrakontinentálních podmínkách. Důležitý je také silný a hluboký kořenový systém, což představuje velkou výhodu pro rostlinu vystavenou suchu,“ popisuje Černý. Předností je také to, že se kukuřice Dekalb snadno přizpůsobí danému prostředí a jsou vhodné do různých typů půd. Ve Středočeském kraji jsou pro pěstování hybridů kukuřice vhodná FAO v rozpětí 240 až 320.

Zrnové hybridy

Pro účely zrna se nejlépe osvědčily hybridy DKC3441 (FAO 240), DKC3711 (FAO 260), DKC3623 (FAO 280) a DKC3939 (FAO 310), kde vysoký výnosový potenciál doplňuje rozumná sklizňová vlhkost na úrovni 18–24 %.

Hybridy pro výrobu bioplynu

Do bioplynových stanic lze využít i potenciál pozdnějších hybridů, a proto doporučujeme hybridy DKC3640 (FAO 260), DKC3941 (FAO 280), novinku DKC4141 (FAO 290/300), DKC5815 (FAO 320), které dosahují nejen vysokých výnosů hmoty z hektaru, ale zabezpečí i dostatek energie díky škrobu, který tvoří základ vysoceenergetického paliva pro bioplynové stanice.

Silážní hybridy

Chovatelé dobytka, kteří potřebují výnosy a kvalitní hmotu, ocení hybridy DKC3450 (FAO 250), DKC3507 (FAO 260) a DKC3523 (FAO 270). Vyznačují se vysokou stravitelností vlákniny, která umožní vyšší spotřebu sušiny krmiva dobytkem, a tím i vyšší produkci mléka na farmách. Nezanedbatelnou součástí je i vysoký podíl palice 45–55 %, která pokrývá hlavní energetickou potřebu dobytka.

Výnos i v suchých ročnících

Neméně důležitým faktorem je vysoká suchovzdornost Dekalb hybridů, která je v posledních letech více než aktuální nejen ve Středočeském kraji, ale i v celé republice. Mezi zrnové hybridy odolávající nejvíce suchu patří DKC3623 a DKC3939. V Silážním a bioplynovém segmentu se můžete spolehnout na velmi odolné hybridy k suchu DKC4141, DKC5815, DKC5542 a DKC3450, které lze pěstovat v oblastech srážkového stínu.

Vlivem změny klimatu nás suché roky do budoucna zřejmě neminou. Pěstitelé ale již nyní zvažují možnosti, jak dopady sucha minimalizovat. Výběr odolných hybridů kukuřice je jednou z variant, jak spolehlivě ochránit výnos, i když dlouhodobě nespadne třeba ani kapka vody.

MONSANTO ČR s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *