Spotřeba pesticidů letos poklesla

Doposud nejhojnější účasti se těšilo tradiční Setkání v Kurdějově na jižní Moravě, které proběhlo již podruhé pod názvem Adama CZ s. r. o. Adama je jedním z předních dodavatelů komplexních řešení v ochraně rostlin. Přítomní se dozvěděli, že letos poklesla spotřeba pesticidů. Zajímavé byly i informace o ověřených přípravcích a novinkách v ochraně rostlin, které společnost nabídne v roce 2017.

„Rok 2015 nebyl v České republice ani z celosvětového pohledu jednoduchý. Výsledky firem z oblasti ochrany rostlin nejsou nijak zářivé. Trh s přípravky ovlivnily klimatické podmínky, ale také propady měny, což se projevilo v obratech chemických firem. Každý rok má jistá specifika, letošní průběh ovlivnil nejen spotřebu pesticidů, ale i nepříznivé ceny komodit, s čímž úzce souvisela i nižší ochota zemědělců investovat. Podle předběžných výsledků hlavních chemických firem poklesl trh o 6 % z hlediska prodeje pesticidů. Podepsali se na tom fungicidy, které se snížily o více než 9 %, o více než 22 % se propadly insekticidy, zásadním způsobem klesly i růstové regulátory, a to o více než 14 %,“ konstatoval Ing. Vladimír Hvožda, obchodní ředitel společnosti Adama CZ s. r. o., který Setkání v Kurdějově zahájil. Nárůst podle něho zaznamenal pouze segment selektivních herbicidů, který vzrostl o 2 %, a mořidel o 5 %.

Ředitel společnosti Adama CZ s. r. o. Ing. Pavel Kratochvíl zdůraznil, že letošní rok nebyl jednoduchý. V oblasti ochrany rostlin nejen v České republice a na Slovensku, ale zejména v západní a severní Evropě šlo o rok velice těžký a propady v Německu, Francii, Velké Británii a jinde byly oproti předešlému roku výrazné. Příčin bylo podle něho několik: počasí, kurz měny, ale i konkurence v podobě nových firem a přípravků na trhu. Ve své přednášce se věnoval trendům ve světové produkci potravin

  • Od příštího roku bude na trhu nový herbicid Sulcotrek, který je určen proti kompletnímu spektru jednoletých plevelů v kukuřici. Obsahuje originální kombinaci terbutylazin (327 g/l) a sulcotrione (173 g/l).
  •  Přípravek Seedron je nově vyvinuté fungicidní mořidlo určené k dlouhodobé ochraně osiva a mladých rostlin všech druhů obilnin, včetně ječmene.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *