Sklizeň obilnin v Německu zřejmě průměrná

Němečtí zemědělci očekávají průměrnou sklizeň obilnin, uvedl Německý zemědělský svaz.

Podle údajů osmnácti zemských svazů se aktuální úroveň sklizně obilnin pohybuje v rozmezí 47–48 mil. tun. Podle všeho tedy pěstitelé nedosáhnout na loňský výsledek ve výši 48,9 mil. t. obilnin, ale výše sklizně se bude pohybovat na úrovni pětiletého průměru, který je 47,2 mil. t. Pěstitelská plocha obilovin je letos 6,4 mil, ha, což je o 100 000 ha méně, než v minulém roce.
Co se týče ozimé řepky, počítá zemědělský svaz se sklizní na úrovni loňského roku, tedy pět milionů tun. Mírný nárůst plochy na 1,33 mil ha bude vyrovnán očekávaným mírně nižším výnosem. Jak uvedl prezident svazu ) Joachim Rukwied, hospodářská situace zemědělských podniků je kvůli nízkým cenám obilnin a řepky napjatá. Regionálně také došlo ke škodám v důsledku nepříznivého počasí, silných dešťů nebo krup. Dosud bylo poškozeno 200 000 ha, tedy třikrát více, než v minulých letech, shrnul Joachim Rukwied.
Na letošní úrovni sklizně se projevily velmi odlišné vegetační podmínky v rámci celého Německa, uvádí svaz dále s tím, že srážky byly rozděleny nerovnoměrně.
Cenový vývoj na trzích s obilninami je podle svazu obtížný. S průměrnými 140 eury za tunu chlebové pšenice na konci hospodářského roku 2015/2016 byla překonána nejnižší hodnota na jaře 2016. Přesto získali producenti asi o dvacet eur za tunu méně, než ve stejném období minulého roku. V minulých týdnech se ale ceny stabilizovaly. Pozitivně se projevil, především na jaře 2016, růst poptávky pro export. Oproti očekáváním exportovala EU-28 celkem 31 mil. tun pšenice, což je objem porovnatelný s předloňskem. Export ječmene ve výši 10,1 mil. tun. dokonce překročil předloňskou úroveň o více než milion tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *