Sklízeli kukuřici na zrno

Veřejná sklizeň kukuřice na zrno proběhla včera na pozemcích Zemědělského obchodního družstva Potěhy. Společnost Pioneer Hi-Bred Northern Europe Sales Division GmbH tam prezentovala sortiment svých hybridů.

Agronom družstva Ing. Jakub Lauda shrnul, že podnik hospodaří zhruba na 3100 ha zemědělské půdy, z toho 22 ha jsou trvalé travní porosty. Kukuřici pěstují na 530 ha, z toho zhruba 280 je určeno na siláž, konstatoval Ing. Josef Hlava, CSc., předseda představenstva a ředitel družstva. Výnos zrnové kukuřice byl letos na prvních sklízených honech kolem 12 t/ha, vlhkost byla nižší než v minulém roce. Podnik podle Ing. Laudy spoluvlastní bioplynovou stanici a provozují také živočišnou výrobu – chov prasat. Kukuřičné zrno v naprosté většině prodávají.
Ing. Přemysl Studničný ze společnosti Pioneer během zahájení akce upozornil, že připravují (resp. společnost Dupont) nové insekticidní mořidlo do řepky s názvem Lumiposa. Působit by mělo proti dřepčíkům, pilatce či květilce. Předvedl také software pro mobilní telefony, který z fotografie palice kukuřice dokáže odhadnout výnos zrna z hektaru. Upozornil ale, že záleží na tom, aby se vybrala reprezentativní palice a také na hustotě rostlin. Jednotlivé hybridy kukuřice popsal Ing. Jan Bosák ze společnosti Pioneer. Kromě jiného upozornil na P8201 (FAO 250 S/ 240 Z), který byl v tuzemsku registrován v minulém roce. Uvedl, že se jedná o hybrid nové generace, který má vysoký výnos silážní hmoty. Zrno je mezityp/zub, což podle něj chovatelé oceňují, protože škrob ze zubové formy prochází až do tenkého střeva skotu, nevyužívá se v bachoru, a je tedy menší riziko acidóz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *