Sáčkový čaj obsahoval tropanové alkaloidy

Tropanové alkaloidy zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v jedné šarži sáčkového čaje Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou.

Informovala o tom tiskové správě. Konkrétně se jedná o šarži: L 09111630 C, datum minimální trvanlivosti: 09 11 18, výrobce: MOKATE S.A., ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroň, Polsko.
Jak dodává, laboratorní analýza SZPI u předmětné šarže prokázala přítomnost tzv. tropanových alkaloidů – atropinu v množství 72 mikrogramů na kilogram (μg/kg) a skopolaminu v množství 23 μg/kg. Provedené zhodnocení zdravotních rizik Státním zdravotním ústavem označilo na základě zjištěného množství daných látek tento čaj jako nevhodný k lidské spotřebě.
Inspektoři SZPI odebrali vzorek závadné šarže ve velkoobchodním skladu společnosti MOKATE Czech s. r. o. v Počernické ul. č. 96/272 v Praze. Podle předběžné informace se v tržní síti mohly nacházet řádově tisíce kusů závadné šarže. SZPI uložila kontrolované společnosti opatření ke stažení daných výrobků z tržní sítě. Následně bude ze strany SZPI zahájeno správní řízení o uložení pokuty.
Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají jmenovanou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *