S fytohormony s citem

Stimulátory by se měly na jaře aplikovat teprve až tehdy, když mají kořeny bílé špičky, jinak se rostliny vysilují, protože musejí čerpat ze zásob, upozornil Ing. Jaroslav Mach ze společnosti EGT system spol. s r. o., který proběhl u Jihlavy.

Pokud je porost zjara poškozen v důsledku proběhlé zimy, má například potrhané kořeny, tak je ve fázi BBCH 25 vhodná aplikace na jejich obnovu. Pro tento účel jsou nejlepší huminové látky, které podporují vývoj kořenů; vznikne více kořenových špiček, které produkují více cytokininů. Tyto hormony sníží apikální dominanci, a proto se vytvoří více odnoží. Je třeba dávat pozor na to, že auxinové přípravky zastavují odnožování, konstaloval Ing. Mach.

Ve svojí přednášce se věnoval také zásahům v dalších vegetačních fázích a také rizikům, spjeným s aplikací fytohormonů.

Jak Ing. Mach uvedl, hlavní novinkou v jejich sortimentu je Energen Germin ES hnojivo. Konstatoval, že zlepšuje energii a vyrovnanost klíčení, eliminuje inhibiční účinky mořidel a příznivé účinky má především v jarním ječmeni. Podporuje příjem dusíku, tvorbu kořenového vlášení a dodává klíčícím semenům startovací dávku živin. Používá se k moření osiva v kombinaci s přípravkem Energen Fulhum, a to zpravidla v dávce 0,5 + 0,5 l/t osiva (podle plodiny). Samotný Energen Germin je možné také aplikovat při setí pod patu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *