Proti plevelům i k úspoře vody

Mezi ekologicky šetrné technologie využitelné v zahradnictví se řadí i produkt společnosti VUC Services, spol. s r. o. Jde o mulčovací rohože z recyklovaného papíru, které mohou sloužit jako přijatelná náhrada za plasty a jiné mulčovací materiály. Technologie výroby pochází z Nového Zélandu, kde byla fólie uvedena na trh v roce 2004. Využijí ji jak školkaři, tak vinaři či pěstitelé ovoce a zeleniny. Vyrábí se z odpadového papíru. Je plně rozložitelná, snižuje možnost odparu vody z půdy, stabilizuje teplotu půdy a potlačuje růst plevelů. Je tedy vhodná k použití v ekologickém či integrovaném systému zemědělství.

Fólie vyztužená jutou (900 g/m2) je vhodná při realizacích podél silnic či při krajinných úpravách. Snese exponovaná větrná místa. Mulčovací rohož o hmotnosti 800g/m2 využijí především zahradníci při realizacích zahradních a parkových ploch. Je vhodná jako podklad pro vrstvu mulče či oblázků. Pro zeleninu je v současné nabídce rohož o hmotnosti 270 g/m2 s životností šest až devět měsíců, která se na konci vegetace zaorá do půdy. Výhodou je i možnost mechanizované pokládky, nevýhodou pro některé plodiny až příliš dlouhá životnost. Česká společnost proto plánuje výrobu vlastní modifikace – rychleji rozložitelnou fólii o hmotnosti zhruba 200 gramů na metr čtvereční. Podle slov Radky Kozákové, obchodní ředitelky, bude tato fólie využitelná pro plodiny s velmi krátkou vegetační dobou a přitom s velkým nároky na vláhu jako je například meloun.
Nabídku společnosti doplňují EkoCover čtverce určené pro okrasné rostliny či solitérní stromy. Pro upevnění mulčovacích fólií se využívají kolíky EkoPin. Jsou vyrobeny z organických materiálů a jsou zcela biologicky odbouratelné.
Vedle nové hmotnosti plánují v Čechách ještě jednu novinku – výrobu menších balení. Produkt by tak byl dostupný nejen profesionálním zahradníkům, ale i zahrádkářům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *