Představujeme portfolio osiv kukuřice

Jak už se stalo zvykem, i pro novou sezónu jsme připravili komplexní portfolio osiva kukuřice. Praxí prozkoušené hybridy doplnila společnost Syngenta o několik novinek. Tyto nové hybridy vhodně doplňují stávající portfolio a posouvají výnosové potenciály dosavadních hybridů zase o kus výše. Všechny hybridy bylo možné vidět na polních dnech společnosti Syngenta, a tak mohl každý pěstitel posoudit přednosti těchto hybridů. Tyto praktické zkušenosti podložené výsledky z mnoha pokusů jistě pomohou všem pěstitelům při výběru toho správného hybridu pro jejich pole.

Novinky pro rok 2017

SY Amboss (FAO 220) – na siláž

SY Amboss je nejranější silážní hybrid v nabídce. Vyniká velmi vysokými výnosy silážní hmoty s velmi dobrým obsahem škrobu. Je registrován v Německu, kde byl již v minulém roce v prodeji. Vyniká svou plasticitou a stabilitou. Mezi ranými hybridy patří k výkonnostní špičce. Hybrid je možné využít pro výrobu siláže pro dojnice a pro bioplynové stanice, na výrobu LKS a CCM. V portfoliu společnosti Syngenta nahrazuje hybrid SY Comandor.

SY Welas (FAO 240) – na siláž

SY Welas je další špičkový silážní hybrid, který byl zařazen do portfolia. Tento hybrid byl v roce 2015 registrován pro Českou republiku. Ve dvouletých registračních zkouškách byl ve výnosu celkové suché hmoty absolutně nejlepší ze všech zkoušených materálů včetně kontrolních hybridů Ronaldinio, Barros, Xxilo, LG30274 a ES Archimedes. V registračním hodnocení vynikal při stanovení stravitelnosti (ELOS a IVDOM).

SY Telias (FAO 250) – na zrno

SY Telias byl do portfolia zařazen jako nadějný zrnový hybrid s nižším číslem zralosti. V portfoliu nahrazuje velmi oblíbený hybrid SY Novatop. SY Telias byl součástí náročného testování v technologii Artesian. Jen těsně nesplnil náročná kritéria pro udělení označení Artesian, ale i tak v sobě nese velmi podobné suchovzdorné vlastnosti, jaké mají hybridy Artesian, včetně velmi dobré stability výnosů.

Hybrid SY Telias se primárně doporučuje pro sklizeň na zrno, ale díky svému habitu rostliny s širokými listy je možné jej vy­užít i na siláž. Zařazení tohoto hybridu do osevního postupu zajistí stabilní výnosy a příznivé výsledky při pěstování kukuřice na zrno i siláž.

SY Dartona (FAO 320) – na siláž i zrno

SY Dartona je středně pozdní vysokoproduktivní hybrid se špičkovým výnosovým potenciálem. Tento hybrid byl v loňském roce registrován na Slovensku. V registračních zkouškách v prvním roce zkoušení (rok 2014) dosáhl výnosů na úrovni 110 %, v loňském suchém roce 101,7 %.

Rostliny jsou mohutné, velmi bohatě olistěné a díky tomu je tento hybrid vhodný pro sklizeň nejen na zrno, ale i na siláž, zejména pro vysokoenergetickou siláž pro bioplynové stanice. SY Dartona velmi dobře reaguje na intenzitu pěstování.

SY Zephir (FAO 350) – na zrno

SY Zephir je dalším Artesian hybridem v portfoliu společnosti Syngenta. Po dvou hybridech – SY Fenomen (FAO 260) a SY Photon (FAO 290) – mají pěstitelé možnost vyzkoušet suchovzdorný hybrid i s vyšším číslem zralosti. SY Zephir vyniká stabilitou, která je předurčena technologií Artesian. V případě omezeného zásobení půdy vodou, stresu ze sucha a vysokých teplot je schopný dosáhnout nadstandardních výnosů.

Tento hybrid se doporučuje pro sklizeň na zrno, jde o typ zrna koňský zub, palice jsou do­pylené až do špičky a charakteristická je pro něj nízká sklizňová vlhkost.

Osvědčené hybridy pro rok 2017

SY Kardona (FAO 250) – na siláž, (FAO 240) – na zrno

SY Karodna je dvouliniový hybrid s využitím na siláž i zrno. PowerCell hybrid SY Kardona má široké využití, lze jej využít na siláž pro skot, na siláž pro bio­plynové stanice a na výrobu CCM i LKS. V porovnání s hybridem SY Kairo má zvýšený obsah škrobu. Vyniká výnosem zelené hmoty s výbornými parametry stravitelnosti. Výnosový potenciál tento hybrid prokazuje v několika evropských zemích. SY Kardona se může pěstovat v různých výrobních podmínkách.

Doporučuje se pěstovat jako silážní hybrid v obilnářské a bramborářské výrobní oblasti. Má rychlý počáteční růst a dobře snáší chlad. Do budoucna bude nástupcem hybridu SY Kairo nejen díky vysoké stravitelnosti vlákniny, ale také vysokému obsahu škrobu, a tedy vysoké vyprodukované energii na jednotku plochy. V současnosti je SY Kardona nejprodávanějším hybridem Syngenty v České republice.

SY Campona (FAO 280) – na siláž

SY Campona je další Power­Cell hybrid. Patří do skupiny středně raných hybridů s využitím na siláž. V roce 2014 byl tento hybrid zaregistrován v České republice, kdy v registračních pokusech jednoznačně potvrdil nejen svou výkonnost ve výnosu hmoty, ale také vynikající parametry stravitelnosti. Hybrid SY Campona je přizpůsobený kontinentálnímu klimatu, rostliny jsou vysoké a masivní s velmi dobrým olistěním a vzhledem.

SY Campona je hybrid s vysokou produkcí siláže a vynikající stravitelností. Je vhodné ho pěstovat jako silážní hybrid v kukuřičné, řepařské a obilnářské výrobní oblasti. Vyznačuje se mohutným vzrůstem s vynikající kvalitou produkované hmoty, což tento hybrid také předurčuje pro využití v bioplynových stanicích.

SY Fenomen (FAO 260) – na zrno

SY Fenomen je dvouliniový hybrid nesoucí novou suchovzdornou technologii Artesian. V letošním roce byl zaregistrován v České republice. Jedná se o raný, zrnový hybrid nové generace, vhodný pro pěstování v náročných vláhových podmínkách i pro extenzivní lokality. Svou výkonností se často vyrovnává pozdnějším zrnovým hybridům. Rostliny se vyznačují výškou a mohutností s velmi dobrým olistěním, což napomáhá koncentraci vody k patě rostliny z minimálních srážek.

SY Fenomen je hybrid určený pro obilnářskou a řepařskou výrobní oblast. Hybrid je možné vysévat i v brzkém agrotechnickém termínu. Je vhodný pro různé pěstitelské podmínky, obzvláště pro sušší lokality, v intenzivních podmínkách dosahuje nadprůměrných výnosů s velmi nízkou sklizňovou vlhkostí. Pro vynikající uvolňování vody ze zrna se stává pěstování tohoto hybridu ekonomické i ve vyšších polohách a najde si své uplatnění na většině pěstitelských ploch.

SY Photon (FAO 290) – na zrno

SY Photon patří do skupiny středně raných hybridů s využitím na zrno. Je vhodný pro pěstování v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. SY Photon je ­Artesian hybrid vhodný pro pěstování v náročných vláhových podmínkách i pro intenzivní lokality s dobrou dostupností vody. SY Photon dokáže velmi efektivně využívat dostupnou vodu v půdě a konvertovat ji do vyššího výnosu, čímž je méně náchylný ke stresu ze sucha.

Za standardních vláhových podmínek dosahuje výnosů porovnatelných s dostupnou konkurencí v tomto segmentu. V případě omezené zásobenosti půdy vodou, stresu ze sucha a vysokých teplot je schopen dosáhnout nadstandardních výnosů.

SY Octavius (FAO 380) – na zrno

SY Octavius je nadprůměrně výkonný dvouliniový hybrid určený k výrobě zrna v kukuřičné výrobní oblasti, do různých půdně-klimatických podmínek. V suchém roce 2012 si jako jeden z mála hybridů zachoval zelené stéblo a listy, což mu dává předpoklad dlouhé asimilace pro dosažení vysokých a stabilních výnosů. Rostliny se vyznačují vysokou pevností stonku a stabilní kořenovou soustavou. Jsou středního vzrůstu s dobrým stay-green efektem.

SY Octavius je hybrid určený pro kukuřičnou výrobní oblast ve skupině středně pozdních hybridů. I v prostředí stresu ze sucha dosahuje vyrovnaných výnosů. Nemá žádné speciální požadavky na prostředí.

Společnost Syngenta pro rok 2017 připravila komplexní nabídku velmi kvalitních hybridů, z níž si každý pěstitel může vybrat ten nejvhodnější. Obchodní zástupci společnosti Syngenta poskytnou všechny potřebné informace a pomohou všem pěstitelům s výběrem správného hybridu.

 

Ing. Karel Neckář, Ph.D.

Syngenta Czech s. r. o.

Foto:

Novinkou pro rok 2017 je také špičkový silážní hybrid SY Welas

SY Dartona

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *