Představeny klasické odrůdy i produkty biotechnologií

Zatímco odborná veřejnost procházela mezi parcelkami, na nichž byly GM odrůdy kukuřice, v poklidu a zajímala se spíše o to, co může pěstovat na svých polích už příštím rokem, některé novináře z nespecializovaného tisku vzrušila Bt-kukuřice, i když byla od té „normální“ k nerozeznání. Tak už to ostatně bývá. Kdo zná, ten si poradí, kdo nezná, pochopitelně se bojí nejistoty. To byl začátek prestižního polního dne v Branišovicích, který pořádala firma Monsanto ČR.

„V návaznosti na své poslání provozuje společnost Monsanto v České republice spolu se svými partnery již několik let středoevropské centrum pro ověřování moderních ekologických a ekonomicky efektivních technologií v praxi,“ říká Luboš Grepl, generální ředitel Monsanto ČR. „Tyto technologie by měly zajistit trvalou produktivitu základních produkčních zdrojů zemědělství při respektování šetrnosti k životnímu prostředí a splnění stále vyšších požadavků na kvalitu potravin a krmiv.“
Jak již bylo uvedeno v článku, který zval zájemce na polní den (Zemědělec 23/03), šlechtitelská stanice v Branišovicích je po mnoho let důležitým centrem šlechtění ozimé pšenice a jarního ječmene na našem území. Podle Luboše Grepla její činnost logicky vyústila v potřebu řešit problematiku pěstování obilnin a ostatních plodin v komplexu a nejen z hlediska novošlechtění. Vytvoření technologického centra, které se zabývá demonstrováním přínosů moderních pěstebních technologií (zpracování půdy, ochrany rostlin, výběru těch nejvhodnějších odrůd podle místních podmínek) a testováním geneticky modifikovaných plodin, právě v Branišovicích bylo správnou volbou.
Na letošní polní den přijelo víc lidí, než organizátoři očekávali. Loni jich bylo 450, letos již více než 700. Také informací bylo hodně – nové odrůdy, uplatnění agrotechniky i ochrany rostlin, předvádění moderní techniky, ale i názory představitelů naší zemědělské politiky několik dní před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie– to všechno měli účastníci k dispozici. V neposlední řadě se mohli podělit o své zkušenosti i zastavit se v každodenním shonu a setkat se s přáteli. Vybrat si mohl každý. Dobrou náladu snad kalilo pouze počasí. Bylo totiž trochu moc zatopeno.
Takže za rok: nashledanou v Branišovicích. Jistě je na co se těšit. Doufejme, že budou k dispozici i výsledky pěstování Bt-kukuřice, že pole jako loni násilně nesklidí odpůrci GM plodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *