Představení plodin a jejich odrůd

Semináře české společnosti Selgen, a. s., představující nabídku pro aktuální rok, jsou přehlídkou celé řady odrůd různých plodin. Jednotlivé příspěvky se zaměřují na tradičně u nás pěstované plodiny. Nejinak tomu bylo i na konci minulého roku v Táboře. Zástupci šlechtitelské společnosti představili sortimenty jarního ječmene, ozimé a jarní pšenice, ale nechyběly ani oves nebo hrách.

Jedním ze seminářů, který v prosinci loňského roku uspořádala společnost Selgen byla akce v Táboře. Na programu bylo představení nejnovějších odrůd v nabídce pro rok 2016. Vzhledem k tomu, že společnost Selgen má ve svých šlechtitelských programech celou řadu plodin, ani seminář v Táboře nebyl zaměřený na konkrétní plodinu. Jak připomněl dr. Ing. Ivo Sedláček, generální ředitel pořádající firmy, česká společnost Selgen své odrůdy uplatňuje nejen v ČR, ale i v různých státech Evropy a dokonce i jinde ve světě.

První příspěvek se věnoval jarnímu ječmenu Francin. Jarní ječmen patří dlouhodobě mezi ekonomicky zajímavé plodiny. Jak potvrzují výrobci sladu, čeští zemědělci vědí, jak vyprodukovat kvalitní zrno. Právě zpracovatelé do značné míry rozhodují o tom, ze kterých odrůd si mohou zemědělci vybírat. Jako novou nadějnou odrůdu sladovnického ječmene je právě Francin označován. Pro letošní rok dostal na seznam vykupovaných odrůd hned několika zpracovatelů – pivovarů a sladoven. Mezi nimi je také Plzeňský Prazdroj, který plánuje v letošním roce nakoupit asi sedm procent své potřeby zrna pro výrobu sladu.

 

Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *