Pohodlí pro kaktusy i zákazníky

Nedaleko rychlostní komunikace do Mladé Boleslavi si nechal Ing. Pavel Heřtus, majitel společnosti Kakteen-PH-flora, vystavět rozlehlý fóliový kryt. Slouží jako prodejní plocha, ale díky optimálním podmínkám pro rostliny se využívá i k dopěstování mladých rostlin. Jako základna společnosti však stále fungují dva skleníky v Sibřině na východ od Prahy.

První ze zmiňovaných skleníků slouží jako sbírkový a pyšný majitel v něm shromažďuje bohatou kolekci kaktusů, sukulentů a tillandsií. Druhý skleník v Sibřině využívají jako prodejní. Svou plochou se však nemůže měřit s nově vybudovaným kolosem nedaleko Pískové Lhoty.

Nový fóliový kryt

Samotnou stavbu realizovala společnost Konstrukce Schwarz, s. r. o. Délka dosahuje 46 m, šířka 10 m a výška stavby přesahuje 4,5 metru. Konstrukce fóliovníku je z ocelových, žárově pozinkovaných trubek a pokrývá ji dvojitá nafukovaná fólie. Ta má antikondenzační úpravu a prostupnost světla dosahuje 90 %. Minimální garantovaná životnost fólie je čtyři roky. Čelo je osazeno polykarbonátovou deskou s jednokřídlými šoupacími vraty v obou čelech. Pohyb s nákupními košíky, mechanizací či chůzi usnadňuje položená zámková dlažba.
Střešní ventilace, která zajišťuje hlavní výměnu vzduchu, funguje automaticky. Celý fóliovník je vybaven stínováním – propustnou textilií napevno uchycenou pod střechou. Pro ušetření nákladů na vytápění se pod střechu před zimou upevňuje navíc bublinková fólie.

Zboží z celého světa
Kaktusy a sukulenty byly dlouhou dobu Ing. Heřtusovi pouze koníčkem, v roce 1993 však založil společnost Kakteen-PH-flora a začal se věnovat nákupu, prodeji a produkci těchto rostlin na profesionální úrovni. Do podnikání zapojil celou rodinu a postupně navázal kontakt s prodejními řetězci, jako jsu Hornbach, Obi či Globus a své zboží nabízí i na Slovensku.
Část zboží produkují v Čechách výsevem, většina však pochází z dovozu – z Nizozemska, Německa, Belgie, Kanárských ostrovů, Thajska a Jižní Koree, dovoz realizují i z jihoamerických trhů v Peru. Z pěstíren v Jižní a střední Americe pochází většina k nám dovezených tillandsií.
Rostliny jsou umístěny v novém fóliovníku, a to buď k dopěstování (z vlastní produkce), zakořenění (dovozy z Tenerife) či k vlastnímu prodeji. Dopěstování vlastních semenáčku zabere zhruba tři až pět let a během této doby jsou rostliny dvakrát přepichovány. Jako poslední součást pěstebního stadia probíhá hrnkování, a to do speciálního substrátu vyráběného společností Gramoflor s mnoha zvláštními přísadami, jako drcená láva, praná antuka, pemza a ornice.

Krásné i nenáročné
Pro běžného zákazníka, v pěstování kaktusů ne příliš zběhlého se podle slov Ing. Heřtuse hodí především rostliny rodu Adenium, pryšec (Euphorbia) a Pachypodium. Rostliny zaujmou ztlustlým kmenem či alespoň stonkovou hlízou. Prvně jmenované Adenium obesum se dováží z Thajska a zaujme především dlouhou dobou kvetení, která dosahuje až deseti měsíců, a fakt, že snese vyšší teploty i v zimě. Tyto vlastnosti z ní dělají ideální rostlinu do interiéru. Mimořádně populární a u nás hojně pěstovaný druh Ficus retusa přichází s naroubovaným pestrolistým fíkusem. V poslední době také stoupá prodej převislých rostlin v závěsných nádobách. Široký sortiment doplňují kaktusářské potřeby jako květináče, obaly, pesticidy, substráty, antuka a spousta dalších.
Společnost Kakteen-PH-flora nabízí i následnou údržbu zakoupených rostlin. Tuto službu využívají především velké firmy, hotely či restaurace. Ing. Heřtus se však nevěnuje pouze podnikání; díky množství shromážděných vědomostí a poznatků je uznávaným odborníkem v problematice sukulentů. Vedle rad poskytovaných široké veřejnosti prostřednictvím pořadu Rady ptáka Loskutáka či mnoha knižních publikací je autoritou i ve světě odborníků. Byl například jedním z účastníků expedice v Ekvádoru, která měla za cíl inventarizaci rostlinných společenstev čeledi Bromeliaceae.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *