Poetický polní den nejen o pšenici

„Ó Romeo, Romeo, proč jsi Romeo! Zapři své jméno, odřekni se otce, však nechceš-li, jen lásku přísahej...,“ kdo by neznal slavný úryvek ze shakespearovského dramatu Romeo a Julie. S Julií v podobě ozimé pšenice se mohli náležitě seznámit návštěvníci včerejšího Jarního polního semináře pod taktovkou akciové společnosti Selgen v areálu Šlechtitelské stanice ve Stupicích. Mluvilo se mimo jiné i o nových odrůdách elitní pšenice, mezi něž patří také Julie, jedna z nejvýnosnějších velmi raných odrůd. Došlo i k pokřtění nové odrůdy jarního ječmene Francin, jejíž jméno je spojené s hrabalovskými Postřižinami. Návštěvníci mohli rovněž ochutnat výborné pivo připravené právě ze sladu této odrůdy sladovnického ječmene.

Odrůda elitní pšenice Julie je novinkou v sortimentu české šlechtitelské společnosti. Jak o ní řekl Ing. Ondřej Veškrna, Ph.D., vkládá do této ozimé odrůdy firma Selgen, a. s., velkou budoucnost. Potomek odrůd Meritto a Caphorn totiž podává nadprůměrné výsledky: je nejvýnosnější ze sortimentu velmi raných odrůd (ve zkouškách ÚKZÚZ dosáhl její výnos v ŘVO 11,45 t/ha) a v ranosti překonává o jeden den odrůdu Bohemia. V zimě 2011/2012 prokázala Julie velmi dobrou mrazuvzdornost.

Další elitní odrůda Annie se dá podle Ing. Veškrny charakterizovat cimrmanovsky E3, pokud se přihlédne ke kvalitě porovnávané pšenice Genius. Annie má velmi dobrou jakost a výnosový potenciál i v horších podmínkách. Jde o polopozdní odrůdu s vynikající mrazuvzdorností a výbornou odnožovací schopností, která je velice plastická. Navíc je dlouze osinatá, což by mohlo odradit divokou zvěř.*

 

Více se dozvíte na stránkách Zemědělce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *