Odrůdy olejného lnu

ATALANTE Francouzská odrůda vyšlechtěná Svazem semenářských družstev střední Francie v Mere. Pro pěstování v ČR tuto odrůdu zastupuje firma AGRITEC s.r.o. Šumperk a osivo v zastoupení dodává semenářská firma ELITA Brno.Je to odrůda se střední délkou vegetace, nástup do fáze kvetení je středně rychlý až rychlý.

Ve středních a vyšších polohách má charakter olejnopřadného lnu s delším stonkem 75 – 80 cm a delší vegetační dobou. Dosahuje vysokého výnosu semene, ve vyšších polohách i vyššího výnosu stonku střední kvality. Vyznačuje se velkou plastičností k rozdílným klimatickým podmínkám. Lze ji doporučit do nižších lnářských oblastí pro produkci semene, do středních a vyšších oblastí pro produkci semene a produkci stonku.
Registrace 1997.

FLANDERS
Odrůda firmy Cebeco Zaden B.V., Vlijmen, Nizozemsko, je v ČR zastupována firmou Cebeco Seeds s.r.o., Praha. Jedná se o modrokvětou až fialovokvětou odrůdu se středně pozdní vegetační dobou, délkou stonku kolem 50 – 60 cm. Odolnost k fuzarióze je na přijatelné úrovni (6,6 bodů z 9). Výnos semene je střední až vyšší.
Registrace 1996.

LOLA
Odrůda firmy Cebeco Zaden B.V., Vlijmen, Nizozemsko, je v ČR zastupována firmou Cebeco Seeds s.r.o., Praha. Jde o modrokvětou odrůdu olejného lnu se středně dlouhou vegetační dobou. Rostliny jsou nízké, s vysokou odolností vůči poléhání, začátek kvetení je pozdní. Výnos semen je vysoký. Obsah oleje je střední až vysoký, zastoupení jednotlivých mastných kyselin v oleji je ve srovnání s ostatními odrůdami v sortimentu změněno. Obrácený poměr kyseliny linolové (je velmi vysoký) a kyseliny linolenové (je velmi nízký) řadí olej této odrůdy k potravinářským olejům. Odrůda je vhodná do nižších a intenzivnějších pěstitelských oblastí.
Registrace 1999.

Ing. Marie Bjelková,
Agritec,
Výzkum, šlechtění a služby, s.r.o.,
Šumperk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *