Oblíbené i nové odrůdy

Společnost OSEVA UNI, a. s., nabízí českým zemědělcům široký sortiment osiv celé řady plodin. V Nabočanech byla největší pozornost věnována ozimým obilninám. Vedle prověřených a pěstiteli oblíbených odrůd se představily také novinky, které se na provozní plochy dostanou v příštím roce.

Novinkou, která se začne prodávat v roce 2017, je ozimé tritikale Cappricia. Věří tomu Ing. Pavel Švarc, výrobně-obchodní ředitel společnosti OSEVA UNI, a. s. „Odrůda Cappricia je poslední rok v registračním zkoušení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Dosavadní výsledky jsou velmi slibné,“ dodává Ing. Švarc.

Praxí ověřenou odrůdou tritikale je středně rané Agostino. Rostliny mají nižší vzrůst s velmi dobrou odolností proti poléhání. Výrazným znakem je také vysoká odolnost vůči vyzimování, doplněná vysokou odolnost vůči plísni sněžné. „Výborný zdravotní stav této odrůdy je její velkou předností. Vyniká odolností vůči napadení padlím travním nebo komplexu rzí,“ doplnil Ing. Švarc a dodal, že Agostino se díky své plastičnosti a vzpomínanému zdravotnímu stavu hodí jak do intenzivních podmínek, tak pro potřeby ekologického pěstování. I proto je nejpěstovanější odrůdou tritikale v České republice.

Místo na českých polích si již našla ozimá pšenice Norin. Svou kvalitou zrna se řadí mezi pšenice s elitní potravinářskou jakostí. Jak zaznělo při představování odrůdy, Norin je poměrně raná v porovnání s jinými elitními pšenicemi. Mezi její přednosti patří stabilita kvalitativních parametrů, výborná mrazuvzdornost a dobrý zdravotní stav. Je možné ji sít po obilnině.

Po obilnině lze podle doporučení Ing. Švarce zakládat také porost další odrůdy ozimé pšenice Brilliant. Tato odrůda má pekařskou jakost A. Podle zkušeností z našich podmínek se jedná o polopozdní odrůdu kratšího vzrůstu, kterou lze bez problémů sít v pozdním agrotechnickém termínu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *