Novinky v odrůdách obilnin i jiných plodin

Mezinárodní veletrh Techagro je zaměřen hlavně na techniku. Jak ale mohli jeho návštěvníci vidět a čtenáři Zemědělce číst v minulých číslech na speciálních stranách věnovaných této akci, prostor dostala v Brně i jiná odvětví dodávající do zemědělství služby. V pavilonu C se prezentovaly především šlechtitelsko-semenářské společnosti.

Jednou z prvních firem, která před lety přišla na náš trh s odrůdami hrachu semi-leafless typu, byla CEBECO SEEDS, s. r. o. Také letos představila novinku – polopozdní zelenosemennou odrůdu Garde, vyšlechtěnou v Nizozemsku. Tento hrách je vhodný na středně těžkou půdu s dobrou půdní úrodností. Jako ostatně všechny odrůdy hrachu s redukovanou listovou plochou nesnáší písčitou půdy a přísušky na počátku vývoje. Dává velmi vysoké výnosy, v registračních zkouškách ÚKZÚZ 1999 – 2001 byl nejvýnosnější ze zkoušených odrůd. Také technologická jakost semen je velmi dobrá, stejně jako odolnost vůči chorobám a poléhání. Odrůda bude pro pěstitele určitě přínosem a můžeme doufat, že s jejím přispěním se rozšíří pěstování hrachu u nás.
Při prohlídce stánku Cebeca mohli mít radost také pěstitelé jarního sladovnického ječmene. Novinky byly hned tři – Sabel, Saloon a Malz. Posledně jmenovaný byl vyšlechtěn na domácí půdě v Hrubčicích na Moravě firmou PLANT SELECT, spol. s r. o. Jde o polopozdní středně vysokou odrůdu s velkým zrnem a výběrovou sladovnickou jakostí. Kromě jiného vyniká vysokým extraktem, což je v současnosti nejdůležitější kvalitativní parametr pro zpracovatelský průmysl. Je vhodný do všech oblastí, kde se pěstuje sladovnický ječmen.
Abychom si představili, že nejenom pěstitelské vlastnosti mohou znamenat u odrůdy úspěch, ale že je nutná i jistá obchodní taktika, upozornil nás Ing. Václav Blažek, zástupce firmy a náš průvodce expozicí, na další novinku. Byl to dvouliniový hybrid slunečnice Riaflor vyšlechtěný firmou PANNAR SEED z Jihoafrické republiky. Jeho semena nejsou celá černá, ale mají bílý proužek. Jsou určena kromě pro olej také pro ptactvo a takto vybarvená se prý snadněji prodávají. V průhledných sáčcích to totiž lépe vypadá. Jde o nejranější materiál v sortimentu, takže dozrává i v okrajových oblastech. Kromě vysoké výkonnosti je odolný vůči fomové hnilobě a hlízence obecné a má krátký, pevný stonek, pod úborem nelámavý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *