Nová odrůda elitní pšenice pěstitele potěší

Tradiční nabídka osiv mnoha plodin a odrůd doplněná o dvě novinky – to byla prezentace Osevy PRO, s. r. o, na letošním veletrhu Techagro. Z obvyklého sortimentu stojí za zmínku, kromě rozsáhlé nabídky odrůd ozimé řepky, ozimá pšenice Ludwig a mezi pěstiteli oblíbená velmi raná odrůda brambor Adora, určená pro nejranější sklizeň. Jistou zajímavostí je odrůda jarní pšenice Triso s vysokým výnosem a dobrou pekařskou jakostí. Jde vlastně o typ přesívky, takže je možné setí v pozdních podzimních termínech nebo velmi brzy na jaře.

Významným obohacením sortimentu ozimé pšenice se jistě stane letos registrovaná odrůda Akteur. Byla vyšlechtěna v Německu firmou Deutsche Saatveredelung GmbH. U nás ji zastupuje Novum Seeds, s. r. o., a osivo dodává Oseva PRO, s. r. o. Její hlavní předností je vynikající pekařská jakost (E). Ve všech třech letech registračních zkoušek dosáhla ve sledovaných parametrech pekařské kvality vždy vysokého ohodnocení. K tomu přistupuje velmi dobrá odolnost vůči porůstání, a tak i v letech, kdy je v době sklizně deštivé počasí, si svoji vynikající jakost udrží. Vysoký výnosový potenciál se realizuje především v teplejších oblastech (kukuřičné a řepařské). I zdravotní stav této odrůdy je velmi dobrý. Je odolná vůči padlí, braničnatkám na listu i v klasu a vůči rzi pšeničné. Při vysokém tlaku rzi plevové a travní je doporučena chemická ochrana.
Další novinkou, se kterou Oseva PRO přichází letos na trh, je bělosemenná odrůda máku Sokol. I když je bílý mák komoditou s omezeným odbytem a rozsah jeho pěstování je menší než máku modrého, tato odrůda si vzhledem ke stabilně vysokému výnosu jistě najde svoje postavení v sortimentu odrůd máku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *