Nejprodávanější hybridy na Moravě

Nepříznivý a teplý podzim roku 2016 a následující zima nepřály úspěšnému přezimování u ozimé řepky. Převážně nejjižnější oblasti Jihomoravského kraje byly na podzim velmi suché a chybějící sníh v zimě způsobil největší škody. Na jaře velká část pěstitelů volila jako náhradní plodinu řepku jarní a část se také rozhodla navýšit osevní plochy slunečnice na úkor vyzimovaných řepek.

Společnost Agrofinal je přesvědčena, že volba osít plochy slunečnicí jako náhradní plodinou za ozimou řepku byla správná. Máme k tomu několik argumentů. Slunečnice je schopná odolávat větším přísuškům než jarní řepka a patří zároveň mezi plodiny nízkonákladové, což spolu s vysokým výnosem dělá z této plodiny zajímavý ekonomický výsledek. V roce 2017 se na Moravě mezi nejpěstovanější slunečnice dostaly tři hybridy od společnosti Agrofinal. Byl to konvenční hybrid ES Biba a dva hybridy pro technologii Clearfield, a to ES Novamis CL a ES Janis CLP.

Nejpěstovanější konvenční hybrid slunečnice na Moravě

Mezi nejprodávanějšími konvenčními hybridy na Moravě jednoznačně kraluje raný hybrid slunečnice ES Biba, který má špičkové výnosové výsledky na provozních plochách u zemědělců. Právě mimořádná odolnost vůči suchu a vynikající zdravotní stav tohoto hybridu přispívají nemalou měrou k tomu, že hybrid ES Biba vystupuje na stupně vítězů na provozních plochách našich zemědělců v posledních letech. ES Biba je raný dvouliniový hybrid do intenzivnějších podmínek, s výraznou odolností vůči suchu. Hybrid je nízkého vzrůstu a díky jeho ranosti není nutné porost před sklizní desikovat. ES Biba má nejnižší poléhavost porostu před sklizní ze všech hybridů v raném sortimentu a zároveň je nejzdravějším hybridem na poli z kolekce nejvýkonnějších materiálů raného sortimentu slunečnic. Rajonizačně můžeme hybrid doporučit do kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Slunečnicové nažky mají vysoký obsah oleje. Na jaře 2017 výrazně vzrostl zájem pěstitelů o osivo hybridů slunečnice Clearfield, které je možné ošetřovat herbicidy v rané části vegetace. Společnost Agrofinal se tak dvěma hybridy vhodnými pro tuto technologii dostala na Moravě mezi největší prodejce těchto hybridů.

ES Novamis

ES Novamis je velmi raný hybrid s velmi dobrou odolností k houbovým chorobám, vysokým výnosem nažek a oleje a nízkou sklizňovou vlhkostí. Je určený pro pěstitelskou technologii Clearfield, je nejranějším hybridem v ČR, vhodným pro tuto technologii. Velmi dobře odolává vůči suchu a je vhodný pro všechny typy půd.

ES JanisCLP

Raný hybrid s velmi vysokým výnosem do všech oblastí pěstování slunečnice. Disponuje velmi dobrým zdravotním stavem a Clearfield Plus technologií. Rostlina je nižšího až středního vzrůstu s výbornou tolerancí k suchu a chladu.

Ing. Jiří Kratochvíl Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *