Nad kukuřičným polem létali dravci

Letošní polní dny zaměřené na prohlídku porostů hybridů kukuřice, jež probíhaly v průběhu srpna, pojala společnost Limagrain Česká republika trochu netradičně. Hlavním tahákem pro návštěvníky nebyla tentokrát cenami přeplněná tombola, nýbrž ukázka dnes již ojedinělého umění – sokolnictví. Návštěvníci však nebyli ochuzeni o zajímavý výklad k jednotlivým hybridům kukuřice ani o zmíněnou tombolu.

Polní den spojený s prohlídkou hybridů kukuřice společnosti Limagrain Česká republika se letos uskutečnil na několika lokalitách včetně Hrubčic u Prostějova, kde současně působí i jedna ze šlechtitelských stanic. Návštěvníci si tu mohli prohlédnout necelou dvacítku hybridů zrnové, silážní i kombinované kukuřice včetně několika novinek registrovaných v letošním roce.
Doprovodným programem bylo tentokrát vystoupení známého sokolníka Milana Straky, který se svými ptačími svěřenci návštěvníkům poskytl zajímavou podívanou. Nad hlavami zemědělců a kukuřičnými poli se tak během krátké chvíle proletělo hned několik dravců (káně lesní, káně harrisova, výr velký, krkavec velký a raroh velký), jejichž stálým působištěm je zámek Sychrov. Někteří z nich se dokonce proletěli i na filmovém plátně.

To nejlepší pro dojnice
Polní prezentace byla zahájena s hybridy kukuřice, které společnost Limagrain Česká republika řadí do skupiny LG Nutrition Animale. Jak vysvětlili zástupci společnosti, takto mohou být označeny pouze ty hybridy, které splňují určitá agronomická i výživářská kritéria, a vynikají především v svou plasticitou, výnosem zelené hmoty, zdravotním stavem, stravitelností a obsahem škrobu.
Představení sortimentu začalo novinkou Aspeed (FAO 230) registrovanou v loňském roce. Jedná se o tříliniový silážní hybrid vhodný zejména do bramborářské, případně obilnářské výrobní oblasti. Vyniká vysokým výnosem silážní hmoty, která je velmi kvalitní. Hybrid Aspeed má stejně jako ostatní hybridy nesoucí známku LG Nutrition Animale vysokou stravitelnost zbytku rostliny a vysoce kvalitní vlákninu. Produkce energie z hektaru je u nich údajně o patnáct procent vyšší, než u běžných silážních hybridů. Dostihovým koněm společnosti Limagrain je kombinovaný hybrid LG 32.32 (FAO 240), jež vyniká vysokým výnosem zrna téměř ve všech výrobních oblastech, a dává rovněž kvalitní silážní hmotu s vysokou energetickou hodnotou. Do této skupiny silážních hybridů patří také LG 32.33 YG (FAO 240), který v sobě nese gen MON 810 pocházející z bakterie bacillus thuringiensis. Tento gen způsobuje produkci toxinu, který postihuje trávicí trakt housenek zavíječe kukuřičného, které posléze hynou. Sekundárním efektem je zabránění vstupu fuzarióz do narušených cévních svazků rostliny a rozvoje mykotoxinů. V pěstitelských oblastech, kde je zavíječ kukuřičný problémem, může být tento hybrid řešením k dosažení vyššího výnosu. Již druhým rokem se na našich polích můžeme setkávat s hybridem LG 32.52 (FAO 260), jež je čistě silážním hybridem.Vyniká vysokým výnosem silážní hmoty, obsahem škrobu, a také plasticitou. Další představenou novinkou byl tříliniový silážní hybrid LG 32.85 (FAO 280), který se pyšní vysokým výnosovým potenciálem a špičkovou kvalitou siláže. Rostlina má na první pohled mohutný habitus, bohaté olistění a dobré ozrnění palic. Díky svým produkčním parametrům je proto vhodný i k produkci biomasy pro bioplynové stanice. Vyhovuje mu řepařská a obilnářská výrobní oblast.
Novinkami, které doplňují sortiment hybridů LG Nutrition Animale jsou dvouliniový silážní hybrid LG 32.91 (FAO 310) určený především pro pěstování v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti, a nejpozdnější silážní hybrid LG 32.87 (FAO 390), který se nejlépe hodí do výrobní oblasti kukuřičné.

Na zrno a na bioplyn
V polních pokusu nechyběly rovněž zrnové hybridy a hybridy vhodné k produkci siláže pro bioplynové stanice. Nejranějším hybridem pro pěstování na zrno je LG 32.15 (FAO 210) vyznačující se nižším vzrůstem a středně vysokým nasazením palic. Vysoký výnosový potenciál se u něj projevuje zejména ve výrobní oblasti obilnářské a bramborářské. To velmi raný hybrid Alvito (FAO S230/Z210) je možné pěstovat jak na zrno, tak na siláž. Kvalita siláže je standardní, zato výnos zrna je špičkový. Doporučuje se zejména do výrobní oblasti obilnářské a bramborářské. Novinkou mezi zrnovými hybridy je LG 32.55 (FAO 260). Tato kukuřice má výborný výnosový potenciál v různých podmínkách pěstování. Pro svou vysokou výtěžnost krupice je vhodná také pro mlynárenský průmysl.Návštěvníkům byl představen také univerzální hybrid LG 23.05 (FAO 300), který je možné využít jak k výrobě siláže, CCM, LKS, tak i produkci suchého zrna. Jde o velmi suchovzdornou rostlinu, která si udržuje stabilní výnosy i v klimaticky nepříznivých ročnících. Prvotřídní zrnovkou je pak podle firmy Limagrain hybrid LG 33.30 (FAO 330) dávající vysoké a stabilní výnosy zrna. Vyniká zejména vyrovnaností, uvolňováním vlhkosti v období dozrávání a vysokou produkcí škrobu.
K výrobě bioplynu je výjimečně vhodný hybrid LG 32.16 (FAO 210) produkující obrovské množství silážní hmoty. Ke stejnému využití je určena novinka Absolut (FAO 270), registrovaná v letošním roce,či stálice na trhu Latizana (FAO 330).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *