Nabízí tři nové odrůdy

Letos byly nově registrovány dvě odrůdy ozimé pšenice: RGT Sacramento a RGT Premiant. Na základě Společného evropského katalogu odrůd nabízí nově na českém trhu s osivy společnost VP AGRO, spol. s r. o., také novou odrůdu éčkové kvality RGT Pontius.

  • RGT Sacramento (B–C)

„Nová osinatá odrůda RGT Sacramento byla registrovaná letos na jaře a má vysoký výnosový potenciál. Zajímavostí je to, že jde o nejvýnosnější materiál, který byl v České republice zkoušen a registrován od roku 2008, kdy došlo ke změně metodiky zkoušení odrůd. V České republice je registrován v potravinářské kvalitě C. Při zajištění vysoké dusíkaté výživy mohou farmáři tuto odrůdu zobchodovat i v potravinářské kvalitě. Má velice dobrou odolnost vůči poléhání a dobrý zdravotní stav ve všech základních listových chorobách,“ popsal odrůdu regionální zástupce pro Moravu společnosti VP AGRO Ing. Pavel Stehlík.

  •  RGT Premiant (E)

Odrůda RGT Premiant byla registrována v České republice v letošním roce. Loni ukončila státní odrůdové zkoušky v raném sortimentu. Materiál byl vyšlechtěný na šlechtitelské stanici v Branišovicích. „Zajímavostí je původ odrůdy, jde o křížence odrůd Bohemia a Bodyček. Cílem šlechtitelů nebylo vytvořit kopii rodičů, ale nakombinovat její vlastnosti tak, aby RGT Premiant měl v sobě to nejlepší jak z Bohemie, tak z Bodyčku,“ vysvětlil Ing. Stehlík, podle kterého je předností odrůdy elitní potravinářská kvalita. Vyzdvihl zejména její plasticitu a stabilitu vůči různým pěstitelským podmínkám. „Velice dobrá je odolnost vůči klasovým fuzáriím a mrazuvzdornost. V současné době jde o nejmrazuvzdornější registrovanou odrůdu na českém trhu,“ konstatoval a upozornil pěstitele na to, že je potřeba aplikovat vyšší dávku morforegulátoru.

  • RGT Ponticus (E)

„Z německého šlechtění pochází odrůda RGT Ponticus. Nabízíme ji v České republice na základě Společného evropského katalogu odrůd. Také v Německu byl materiál registrován s nejvyšší potravinářskou kvalitou E,“ řekl Ing. Stehlík a vyzdvihl u odrůdy stabilní a vysoké pádové číslo a vysoký obsah dusíkatých látek. Výnos podle něho mírně překračuje dosavadní sortiment pěstovaných odrůd. Dále uvedl, že tato odrůda má velmi dobrou odolnost vůči poléhání i mrazuvzdornost.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *