Mrazy zřejmě opět ovlivní sklizeň hroznů

Nízké teploty opět i letos pravděpodobně negativně ovlivní úrodu hroznů. Kvůli mrazu sklízeli pěstitelé menší množství hroznů již v roce 2016. Na začátku roku byly vinohrady vystaveny nízkým teplotám, které mohou způsobit poškození rostliny. Rozsah škod se ukáže až na jaře.

Před několika týdny skončila sklizeň hroznů. Sezónu 2016 negativně ovlivnily mrazy, které postihly hlavní pěstitelské oblasti na jaře. Další průběh vegetační sezóny probíhal bez výraznějších problémů a vyšší teploty především v září konečné kvalitě prospěly. S kvalitou tak mohou být spokojeni nejen producenti hroznů, ale i výrobci vína a konečně i konzumenti tohoto nápoje. Z ekonomického hlediska je problémem množství sklizené suroviny.

Hned v prvních dnech letošního roku způsobily povětrnostní podmínky porostům vinné révy problémy, které se mohou promítnout do sklizně 2017.

To, jak moc letošní mrazy révu poškodí, ukáže až jaro, kdy začne rašit. Pak budou vinaři moudřejší a upřesní škody, které jim letošní zima napáchala. Podle zástupce Národního vinařského centra je situace individuální místo od místa. Obecně platí, že starší keře budou mrazům lépe odolávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *