Mistrovství floristů ČR zná vítěze

Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva se v letošním roce konalo již po sedmatřicáté, a to ve zcela nových prostorách. Dlouho využívaný areál Střelnice organizátoři z důvodu získání lepších podmínek pro soutěžící vyměnili za luxusní prostředí děčínského zámku a nutno říci, že akci to velmi prospělo. Soutěž se nejen kvůli tomu uskutečnila v rámci zahajování děčínských městských slavností, díky kterým práce našich nejlepších floristů shlédlo více než devět tisíc lidí. A zaznamenala ještě další úspěch – zvýšený zájem soutěžit zejména v seniorské kategorii.

Slavnostní zahájení 37. ročníku nejvyšší české floristické soutěže Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva se uskutečnilo v prostorách zámecké konírny, která se také stala dějištěm velké části soutěžního klání. Úvodní proslovy při něm za pořadatele a organizátory přednesli Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse, Děčín – Libverda a Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR. Nechyběli ani další hosté, např. Ing. Ivan Branžovský, CSc., z Ministerstva zemědělství ČR a náměstek primátora statutárního města Děčín Mgr. Miroslav Samler. Soutěž zaštítil hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc.
Do Děčína letos přijelo poměřit své schopnosti a kreativitu 35 floristů z celé České republiky. I když historie Děčínské kotvy pamatuje mnohem silnější ročníky, byla především vysoká účast v kategorii seniorů (13 soutěžících) v porovnání s několika předcházejícími roky velkým úspěchem. Na startovní listině se objevila nejen jména známá z dřívějších let i jiných tuzemských soutěží, ale také další floristé z praxe, kteří nalezli odvahu a přihlásili se na mistrovství úplně poprvé.

Mezinárodní hodnocení 

A jaké soutěžní zadání letos organizátoři připravili? Čtvrtek 15. května patřil hned třem interiérovým disciplínám – prvním úkolem bylo naaranžovat florální objekt do interiéru na téma Čtvero ročních období, jako druhá následovala svatební kytice a třetí v pořadí byla také kytice, tentokrát určená zakladateli soutěže Ing. Antonínu Kubíčkovi k životnímu jubileu. V pátek 16. května se floristé přesunuli do zámecké Růžové zahrady, aby pracovali na posledním soutěžním úkolu, sesazované venkovní kompozici.
Soutěžní práce posuzovala odborná jury složená z našich i zahraničních špičkových floristů. Už podruhé v historii se hodnotilo podle pravidel mezinárodního systému FEUFP (Evropská federace profesionálních floristů) a tudíž ve čtyřech kategoriích – nápad, barevnost, kompozice a technika. Velmi důležitá byla například originalita, interpretace daného úkolu, výběr materiálu a jeho zpracování, proporce, rozložení barev, celkový dojem, styl, čistota provedení, vhodnost použité techniky apod. Celkovými vítězi a mistry republiky pro rok 2008 se v kategorii seniorů i juniorů stali soutěžící původem z ČR, jenž v součtu obdrželi nejvíce bodů.

Floristika ocenila vítěze
A jak tedy celé mistrovství dopadlo? Nejvyšší počet bodů a mistrovský titul pro letošní rok mezi seniory získal Jaromír Kokeš, který také obdržel cenu redakce časopisu Floristika za nejkreativnější práci. V kategorii juniorů zvítězila Kristýna Konopíková z VOŠ a SZaŠ Mělník. Druhé a třetí místo mezi seniory obsadili Ondřej Vystrčil a loňský vítěz, student MZLU v Brně Přemysl Hytych. V juniorské kategorii uspěla ještě Markéta Nagyová ze SŠZaZe A. E. Komerse, Děčín-Libverda (2. místo v celkovém pořadí) a Vojtěch Lazecký ze SOŠZ a SOU Rajhrad (třetí v celkovém pořadí). Výsledky mistrovství byly vyhlášeny v pátek na slavnostním galavečeru v prostorách zámku, a to za přítomnosti řady vzácných hostů. Soutěž svou návštěvou poctil primátor statutárního města Děčína Ing. Vladislav Raška, prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Veleba, poslanec Vladimír Šoltys, senátor Josef Zoser a řada dalších. Následný ohňostroj pak zahájil děčínské městské slavnosti a práce floristů byly vystaveny veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *