Ministerstvo zvažuje omezit použití glyfosátu

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje návrhy na omezení použití glyfosátu. V současnosti analyzuje možnosti, jaké může v rámci evropských pravidel využít.

Resort o tom informoval v tiskové zprávě. Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že chtějí snížit používání glyfosátu i přes prodloužení licence. Příslušné změny zapracují do připravované aktualizace Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR. Z konkrétních opatření v úvahu připadá například úplný zákaz neprofesionálního využití glyfosátu nebo omezení četnosti aplikace na stejném pozemku.

Jednou z variant omezení využití glyfosátu je úplný zákaz jeho používání jinak než jako herbicidu včetně jakékoliv předsklizňové aplikace. Další návrh omezení počítá s tím, že by glyfosát mohli aplikovat pouze proškolení profesionální pracovníci, kteří vedou evidenci jeho použití. MZe zvažuje i zákaz používání glyfosátu v intravilánu obcí a na místech navštěvovaných veřejností. V zemědělství by mohl být glyfosát využíván pouze cíleně na ohniska vytrvalých plevelů (pýr, pcháč a další) namísto plošné aplikace.

Ministerstvo dodává, že za posledních šest let se podařilo omezit používání pesticidů v ČR celkově o 8 %. U glyfosátu je loňská spotřeba v porovnání s rokem 2012 nižší zhruba o 309 tisíc litrů (téměř o 30 %).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *