Kvalitní strava přináší mléko

Jeden z polních dnů firmy Limagrain Central Europe S. E., organizační složka Česká republika, který proběhl na pozemcích Zemědělského obchodního družstva Hořice, přiblížil hybridy kukuřice vhodné do daných podmínek Vysočiny. Mezi nimi zejména materiály určené na siláž pro skot s označením LG Animal Nutrition, dále také hybridy vhodné pro bioplynové stanice a využití na vlhké zrno. Z hlediska dozrávání se výběr omezuje zejména na velmi raný a raný sortiment.

Silážní hybridy kukuřice s označením LG Animal Nutrition představují pro dojnice kvalitní objemnou stravu s vysokou stravitelností vlákniny. Tento fakt znamená vyšší atraktivitu krmiva, tudíž i jeho větší příjem, což se následně odráží v nárůstu dojivosti. Pro podmínky Vysočiny firma Limagrain doporučuje čtyři materiály nesoucí označení LG Animal Nutrition.

Nejranější hybrid této skupiny LG 30.220 (FAO 220, mezityp) je zároveň charakteristický nejkratší délkou rostlin. Jeho velkou předností je podle Ing. Jiřího Matuše z firmy Limagrain velmi dobrá chladuvzdornost, vyznačuje se také déle zelenou rostlinou, která nezaschne ani v suchých podmínkách. Podle výsledků firmy Limagrain i ÚKZÚZ patří ve své ranostní kategorii k nejvýnosnějším silážním hybridům s vyšším podílem zrna a jednou z nejlépe stravitelných vláknin.

Jako jedničku na Vysočině lze označit hybrid LG 30.238 (FAO 230, mezityp až tvrdý typ s vyváženým vstřebáváním škrobu), který je základem stravy české rekordmanky v dojivosti. Vyšší vzrůst mu zajišťuje nadprůměrný výnos kvalitní silážní hmoty, dobrá stravitelnost vlákniny je u něj jako u ostatních hybridů s označením LG Animal Nutrition samozřejmostí. Novinkou je hybrid LG 30.248 (FAO 240, mezityp), v současné době je ve druhém roce registračních zkoušek.

Čtveřici uzavírá hybrid LG 30.260 (FAO 260, mezityp), který nahrazuje LG 32.52. Podobně jako jeho předchůdce disponuje vysokým podílem zrna a škrobu v silážní hmotě, navíc podle řečníka dosahuje daleko vyšších výnosů. Je přizpůsobivý k půdním podmínkám a snese i přísušek.

Dalším silážním hybridem dlouhodobě na Vysočině oblíbeným je LG 32.16 (FAO 220, mezityp). „Není to materiál, který bychom doporučili k výživě dobytka, ale především na siláž pro bioplynové stanice,“ zdůraznil Ing. Matuš. Tento materiál již nenese označení LG Animal Nutrition.

Na zrno, a to především vlhké zrno, lze na Vysočinu uvažovat ze sortimentu firmy Limagrain o dvou hybridech – novince LG 30.215 (FAO 230, mezityp) či oblíbeném materiálu LG 32.58  (FAO 260, mezityp).*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *