Kvalitní hnojiva na českých polích

Společnost Hydro Czech Republic, s.r.o., dceřiná společnost mezinárodního koncernu NORSK HYDRO, působí v České republice od roku 1991, tedy již deset let. Toto významné výročí si spolu s pracovníky firmy a distributory průmyslových hnojiv připomenul i velvyslanec Norského království v České republice jeho excelence pan Lasse Seim.

Z jeho projevu, který byl velmi přirozený a zároveň věcný, si dovoluji vybrat několik konkrétních informací a myšlenek. NORSK HYDRO ASA je nejdůležitější průmyslovou společností v Norsku. Její vznik byl postaven na objevení možnosti využití energie z vody a na přímých zahraničních investicích. Hrála zásadní roli při industrializaci Norska. Jako první na světě začala vyrábět a prodávat průmyslová hnojiva a v tomto oboru zaujímá přední místo i v současnosti. Postupně přibývaly nové obchodní aktivity – dodávky hliníku, hořčíku, petrochemie, ropy a zemního plynu. Předmětem exportu do České republiky nejsou jenom průmyslová hnojiva, ale i zemní plyn a další výrobky. Pozici NORSK HYDRA na českém trhu považuje pan velvyslanec za velmi perspektivní, a to i po vstupu naší republiky do Evropské unie, přestože Norsko členem Unie není.
Změny v agri divizi koncernu NORSK HYDRO, které proběhly v roce 2001, zhodnotil prof. dr. Hermann Kuhlmann, General Manager Business Unit Continental Europe. Výsledkem této restrukturalizace (uzavření některých závodů a v důsledku toho výrazné snížení výrobních nákladů) je posun ekonomiky hospodaření do oblasti kladných čísel a úspěšné začlenění firmy do jednotky Hydro Continental Europe. Znamenala ovšem také změny v dceřiné společnosti v České republice. Šlo především o výrazné snížení počtu pracovníků a omezení aktivit na prodej průmyslových hnojiv a testovacích zařízení pro optimalizaci výživy rostlin (Hydro N tester a Hydro N Sensor). Přesto se česká prodejní organizace stala integrovanou součástí celoevropské prodejní sítě a je jedním z hlavních trhů společnosti NORSK HYDRO pro budoucnost. To je a bude podle pana Kuhlmanna výrazným přínosem pro obě strany.
Také Ing. Tomáš Mayer, ředitel Hydro Czech Republic, s.r.o., vyjádřil ve svém vystoupení spokojenost s uplynulými deseti lety i přelomovým rokem 2001. S úsměvem připomenul několik momentů, které jsou nyní pro zákazníky samozřejmostí, zatímco ještě nedávno byly novinkami. Pokrok znamenaly například samovýsypné vagony, ledek obohacený hořčíkem nebo bezprašná povrchová úprava hnojiv. Za zlom na našem trhu s průmyslovými hnojivy považuje sezonu 1995/96. Tehdy k nám byla dodána první testovací zařízení, unikátní technologie vyvinutá společností NORSK HYDRO. S jejich pomocí se začalo s dávkováním hnojiv podle skutečné potřeby dusíku.
Společnost Hydro Czech Republic, s.r.o., je nyní stabilizována, má pevné postavení na trhu s průmyslovými hnojivy v České republice a jejím krédem, jak řekl na závěr ing. Mayer, je: “To, co říkáme, děláme a děláme to, co říkáme.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *