Kvalitnější a výnosnější ječmeny

Společnost Syngenta přinesla v loňském roce na český trh významnou novinku – fungicidní přípravek Bontima, který v sobě nese brilantní technologii ochrany rostlin jarních a ozimých ječmenů. Bontima je klíčem k antirezistentním strategiím, vyniká vysokou účinností a louhodobou ochranou, a to vše bez azolových i strobilurinových technologií. Obsahuje cyprodinil patřící mezi pyrimidiny a isopyrazam, který patří do 2. generace pyrazol-karboxamidů. Vzhledem ke způsobu účinku je tato chemická skupina účinných látek rovněž nazývána SDHi (inhibitory sukcinátdehydrogenázy).

Bontima v sobě nese díky isopyrazamu technologii dvojité vazby:

Dvojitá vazba 1 – silné a trvalé přilnutí k voskové vrstvě listu – dlouhodobá účinnost. Isopyrazam bezprostředně po aplikaci rychle proniká z kapičky postřiku do voskové vrstvy listu, pevně se na ni navazuje a poskytuje dlouhotrvající ochrannou bariéru proti napadení chorobami.

Dvojitá vazba 2 – silné přilnutí k patogenu – nová úroveň ochrany proti všem chorobám ječmene. Jakmile spora přistane na listu, isopyrazam je silně přitahován k místu jeho působení v houbovém patogenu (tato místa efektivně „vyhledává“), pevně se na toto místo naváže a tzv. vypíná energetickou produkci patogenu.

Syngenta_Bontima_ur_04_2015_foto_naweb

Přípravek Bontima je určený pro fungicidní ochranu jarního a ozimého ječmene
Foto archiv firmy

 

V roce 2014 jsme dostali na Bontimu mnoho pozitivních ohlasů od spokojených pěstitelů, ale i z řad odborné veřejnosti. Bontima vynikala v řadě demo pokusů, ale vzhledem k nízkému tlaku chorob nemohla plně uplatnit svůj potenciál účinnosti. Ze tří pokusných lokalit, kde byly pokusy založeny na GEP stanicích, jsme dostali velmi pozitivní výsledky.

Vysokou a dlouhodobou účinnost přípravku dokládá graf 1, který ukazuje průměrný podíl zelené listové plochy na praporcovém listu ze tří lokalit. Hodnocení bylo provedeno 4. 7. 2014 ve fázi BBCH 83–85. V dlouhodobé ochraně jsou SDHi řešení naprosto nepřekonatelná i nejsilnější stobilurinová nebo azolová ochrana v tomto směru začíná ztrácet. Největší podíl zelené listové plochy vykázala varianta ošetřená Bontimou v dávce 2 l/ha.

Výnos zrna na kontrole dosáhl v průměru tří lokalit úrovně 8,34 t/ha. Bonitma dokázala zvýšit výnos o 17 % jak v dávce 1,6, tak v dávce 2 l/ha, a tím dosáhla nejvyššího přínosu na výnosu nejen v porovnání na neošetřenou kontrolu, ale také v porovnání na konkurenční řešení.

Bontima jasně dokazuje, že do pěstebních systémů jarního sladovnického ječmene rozhodně patří, a to jak bez ohledu na lokalitu pěstování, tak bez ohledu na pěstovanou odrůdu. Volba Bontimy pro ošetření jarních sladovnických ječmenů je sázkou na jistotu.

V případě opravdu velmi silného tlaku chorob je vhodné interval mezi prvním a druhým ošetřením zkrátit a použít vyšší dávky přípravku Bontima – 1,8–2 l/ha. V případě volby jediné fungicidní aplikace fungicidu doporučujeme ošetření Bontimou ve fázi BBCH 33 v plné dávce 2 l/ha pro maximální efekt a dlouhodobost účinku. U přípravku Bontima je obzvláště důležité dodržet doporučené dávkování a aplikovat včas nejlépe preventivně, protože jedině tak je možné opravdu naplno využít vysoký potenciál tohoto jedinečného produktu a dosáhnout vysoce kvalitní ochrany proti širokému spektru chorob, dlouhodobého účinku a očekávaného výsledku v podobě vysokého výnosu a špičkové sladovnické kvality.

Technologie Duosafe – silné přilnutí k voskové vrstvě a patogenu

Jedinečný specialista pro zdravé, kvalitní a vysoce výnosné ječmeny

Špičková a dlouhodobá ochrana proti všem chorobám ječmene

 

Ing. Martin Hájek, Ph.D., Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *