Krmná mrkev stále zajímavá

Zvolit strukturu rostlinné výroby tak, aby se její produkce dobře uplatnila ve vlastním zemědělském podniku nebo na trhu, nebývá jednoduché. Poněkud zapomenutou plodinou, kterou znali už ve starém Řecku a Římě a pěstovali ji naši předkové, je krmná mrkev. Její použití je mnohostranné, i když zkrmování ve velkochovech pravděpodobně příliš perspektivní není.

Jak ve svém článku v únorovém čísle odborného měsíčníku Úroda uvádí Ing. Václav Míka, DrSc., v některých zemích Evropské unie lze krmnou mrkev koupit balenou po deseti kilogramech v rašlových pytlích. Toho využívají hlavně vyznavači jezdectví, kteří svým koním chtějí dopřát něco na přilepšenou. Pro pěstitele to je při tom velmi zajímavé zpeněžení produkce.
Nároky krmné mrkve na půdu a podnebí jsou menší než krmné řepy. Lze ji pěstovat ve všech výrobních oblastech od nížin až po hory, kde jí nevadí chlad a dokonce ani mírný mráz. Velmi dobře snáší sucho. To se potvrdilo v loňském extrémně suchém roce, kdy jiné krmné bulevniny naprosto zklamaly. Na druhé straně tato plodina obstála i v mokrém roce, jakým byl například rok 2002.
V agrotechnice krmné mrkve je velmi důležité setí brzy na jaře do pečlivě připravené půdy. Jen tak může využít pro tvorbu výnosu dlouhé vegetační období a její drobná semena rovnoměrně vzejdou. O dalších zásazích při jejím pěstování, doporučených odrůdách i netradičních způsobech zkrmování této zajímavé plodiny se můžete dočíst v již zmíněném článku v časopisu Úroda 2/2004, který právě vychází.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *