Jednali o projektu LEGATO

Projektu LEGATO (LEGumes for the Agriculture of Tomorrow; Leguminózy pro zemědělství zítřka) byla věnována konference, která proběhla minulý týden ve Velkých Losinách na Šumpersku.

Cílem projektu LEGATO, je přispět ke zvýšení udržitelného zavádění luskovin do evropských plodinových systémů. Je financován Evropskou unií v rámci 7. RP, začal v lednu 2014 a končí v prosinci letošního roku. Projekt se týká hlavních evropských luskovin, tedy hrachu, fazolí, lupiny bílé a hrachoru setého. Je také zaměřen na identifikaci a testování nových šlechtitelských linií luskovin, které mají cenné vlastnosti, jako je odolnost proti chorobám a škůdcům, a které jsou kvalitní pro lidskou spotřebu.
Projekt má 29 partnerů z jedenácti zemí, patří mezi ně Francie, Spojené království, Česká republika, Španělsko, Itálie, Německo, Srbsko, Portugalsko, Polsko, Rakousko a Švédsko. Zahrnuje devět malých a středních podniků a Mezinárodní centrum pro pokročilé středomořské agronomické studie (IAMZ-CIHEAM). V tuzemsku se na projektu podílí šumperský AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. a Univerzita Palackého v Olomouci.
Na semináři bylo kromě jiného zmíněno 75 let zemědělského výzkumu v regionu Šumperk, hovořilo se o perspektivách a užití luskovin v ČR, tuzemském šlechtění, registraci odrůd nebo využívání biotechnologií při tvorbě nových odrůd v Agritecu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *