Ječmenům se na poli letos dařilo

Počátkem června se na jihu Moravy, konkrétně v obci Vnorovy, uskutečnil tradiční polní den společnosti Oseva, a. s. Bzenec a ZZN Pomoraví, a. s. Hodonín, jenž bývá zaměřen zejména na odrůdy vhodné speciálně pro tuto oblast. Z původně komorního setkání zemědělců se za třináct let existence vyklubala poměrně velká akce, jejíž součástí je v posledních letech i expozice zemědělské techniky. Letos zde mohli zemědělci vidět 34 odrůd pšenice ozimé, dvě odrůdy pšenice jarní a 23 odrůd ječmene jarního včetně mnoha novinek

Původně regionální akce, která má za cíl předvést zemědělcům odrůdy vhodné pro pěstování v této oblasti jižní Moravy, se v posledních letech „vypracovala“ na hojně navštěvovanou událost. Na pozemcích Zemědělského družstva Vnorovy , kde se polní den organizuje již od roku 1995, si mohli návštěvníci prohlédnout stávající odrůdy pšenice ozimé a ječmene jarního včetně mnoha letos registrovaných nováčků. „Zastoupení zde mají téměř všechny odrůdy významných šlechtitelských firem, ze kterých Oseva, a. s. Bzenec vyrábí osivo. Na ukázku tu ale jsou i odrůdy, které zatím nenabízíme k obchodním účelům, jelikož ještě nemáme dostatek namnoženého osiva,“ poznamenal Ing. Václav Staněk ze společnosti AGF Osiva s tím, že hlavním cílem je, aby zde zemědělci viděli, jak daná odrůda vypadá a dozvěděli se o ní potřebné informace. Počet prezentovaných odrůd se každým rokem zvyšuje, zatímco vloni zde bylo vyseto zhruba 45 odrůd, letos se jejich počet zvýšil téměř na šedesát. Předchozí rok byl polní den ale ochuzen o prohlídku porostů ječmene jarního, jejichž vývoj poškodilo dlouhotrvající sucho. Letošní ječmeny se však návštěvníkům ukázaly v plné kráse.

Několik pekařských novinek Návštěvníků polního dne byl nabídnut dostatečný přehled odrůd pšenice ozimé, tak aby si mohli vybrat podle podmínek a směru pěstování pro sebe nejvhodnější odrůdy. Vedle osvědčených stálic na poli zazářilo i několik odrůd registrovaných v letošním roce, například Baletka, Sultan, Kodex, nebo Orlando. Odrůda Baletka patří do sortimentu poloraných odrůd pekařské kvality (jakost chlebová). Vytváří nízké rostliny se středně velkým zrnem a nejvyšší výnosy dává v zemědělské výrobní oblasti kukuřičné. Středně raná odrůda Sultan dosahující nejvyšších výnosů v zemědělské výrobní oblasti obilnářské, je pekařská pšenice áčkové kvality. Vyznačuje se zejména vysokým obsahem dusíkatých látek a vysokou objemovou hmotností. Další novinka, Orlando, je pekařská pozdní odrůda se středně vysokými rostlinami, je však náchylná k vyzimování. Nejlépe se jí daří v zemědělské výrobní oblasti řepařské a obilnářské, ale vysoký výnos dává také v oblasti bramborářské. Sortiment polopozdních až pozdních odrůd céčkové kvality obohatila novinka Kodex , která dosahuje nejvyšších výnosů v zemědělské výrobní oblasti obilnářské a bramborářské.

Nové ječmeny pro sladovny Z odrůd jarního ječmene uznaných v tomto roce byly na polním dni k ukázce Publican, Marthe, Kangoo, Aktiv a Azit. Polopozdní odrůda Kangoo je kombinací vynikající sladovnické kvality a výborných hospodářských vlastností. V současnosti je v ověřování tuzemských i zahraničních sladoven a pivovarů. U nás bude v letošním roce v provozním ověřování pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast. Vedle vysokého výnosu vyniká také vysokou HTZ (50 gramů) a velmi dobrým zdravotním stavem. Sladovnické kvality je také středně raná odrůda Aktiv, která je schopna ve všech zemědělských výrobních oblastech dosáhnout vysokého výnosu předního zrna.
Stejně tak je pro sladovnické účely určena středně raná odrůda Marthe, jejíž užitná hodnota je dána kombinací vysokého výnosu předního zrna v zemědělských výrobních oblastech kukuřičné, bramborářské a pícninářské a odolnosti proti výskytu nespecifických skvrnitostí listů ječmene.
Mezi polopozdní sladovnické odrůdy lze zařadit Publican, která se vedle vysokého výnosu předního zrna ve všech zemědělských výrobních oblastech vyznačuje i odolností proti napadení rhynchosporiovou skvrnitostí. Další polopozdní, avšak nesladovnickou odrůdou registrovanou v tomto roce, je odrůda Azit, která se nejlépe hodí do zemědělské výrobní oblasti řepařské a obilnářské.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *