Fotografie ze světa rostlin

Ústav experimentální botaniky AV ČR vyhlašuje spolu s dalšími akademickými institucemi druhý ročník soutěže Rostlina s příběhem. Milovníci přírody i vědci do ní mohou zasílat fotografie rostlin. Ke každé ovšem musí přidat minireportáž s informacemi o rostlině na snímku, například o její biologii nebo významu pro člověka. Nejlepší příspěvky budou vystaveny v centru Prahy a zveřejněny na internetu. Hlavní cena pro vítěze je deset tisíc korun.

Pro lidskou civilizaci jsou rostliny nepostradatelné. Jejich výzkum je proto velmi důležitý. Čeští vědci se v něm výborně prosazují, ovšem výsledky stále zůstávají poněkud stranou zájmu veřejnosti. Ve světě rostlin lze naštěstí najít mnoho zajímavostí. Tyto příběhy by mohly přitáhnout pozornost lidí k botanice a rostlinné biologii. Potřebují však vypravěče.
Tématem soutěže jsou fotografie rostlin. Soutěžící však musí ke snímku připojit krátký text. „Nechceme pouhý popisek fotografie, ale spíše miniaturní reportáž. Musí sdělovat nějakou zajímavou informaci o zobrazené rostlině – jaké má biologické zvláštnosti, čím je významná pro přírodu či vědu, k čemu ji využívají lidé nebo podobně,“ vysvětluje doktor Jan Kolář z ÚEB AV ČR.
Soutěží se od 1. června do 15. září 2009, a to ve třech následujících kategoriích: junioři do 20 let, profesionální biologové a veřejnost. V každé kategorii je 1. cena 10 000 Kč, 2. cena 5000 Kč a 3. cena 3000 Kč. Ceny udělí porota složená z biologů a fotografů. Letošní novinkou je internetové hlasování, v němž zvolí své favority také veřejnost.
Nejlepší fotografie s příběhy budou vystaveny během Týdne vědy a techniky (2. – 6. 11. 2009) v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze. Podrobné informace o soutěži jsou na internetových stránkách fotopribeh2009.avcr.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *