Evropský parlament požaduje zákaz glyfosátu

Do prosince roku 2022 mají být zakázány herbicidy založené na účinné látce glyfosát, požaduje Evropský parlament ve své včerejší rezoluci. Bezprostředně by mělo být zakázáno neprofesionální použití, a použití v zemědělství tehdy, kdy pro kontrolu zaplevelení existují biologické alternativy (integrovaná ochrana rostlin).

Parlament o tom informoval v tiskové zprávě. Rezoluce, kterou schválil, je ale nezávazná. Byla přijata 355 hlasy proti 204 při neúčasti 111 poslanců. Postavil se tak záměru Evropské komise, která chce licenci obnovit na dalších deset let.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila v roce 2015 glyfosát mezi pravděpodobně kancerogenní látky. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky ale tvrdí, že na základě dostupných informací neexistují žádné důkazy, které by u lidí spojovaly glyfosát s rakovinou. Poslanci parlamentu ale některé vyhodnocované dokumenty zpochybňují a požadují, aby schvalovací postup EU, včetně vědeckého hodnocení látek, vycházel pouze z publikovaných, recenzovaných a nezávislých studií, zadaných příslušnými veřejnými orgány.
Glyfosát je používán ve významné míře v zemědělství, ale také v dalších oblastech, například k likvidaci plevelů na železnici. Agentura Reuters včera informovala o studii, podle které by zákaz glyfosátu znamenal ve Velké Británii zvýšení nákladů pro dráhy o 85 mil. liber ročně, což představuje 0,9 % zvýšení průměrného tarifu.

Doplnění: ani dnes příslušný výbor  o budoucnosti glyfosátu v EU nerozhodl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *