Domácí i zahraniční odrůdy v jedné expozici

Tradičně v jedné expozici se na výstavě Země živitelka prezentovaly společnosti Oseva Uni, a. s., Choceň a Elita semenářská, a. s., Brno. Jak nás informoval Ing. Eduard Bielko, z firmy Elita, díky majetkovému propojení s další osivářskou firmou Olseed, a. s., tato skupina pokrývá svojí nabídkou osiv a dalších služeb celou Českou republiku.

Jak Oseva Uni, tak Elita, mají ve své nabídce jak vlastní, tak zastupované odrůdy. Z portfolia Osevy Uni Ing. Bielko upozornil na vlastní odrůdy jetelů ze šlechtitelské stanice v Domoradicích a odrůdy trav vyšlechtěných na stanici ve Větrově. Tyto odrůdy jsou základem nabízených travních směsím. Jde jak o klasické luční a pastevní travní směsi, tak o trávníkové směsi, včetně speciálních, například pro golfová hřiště.
Z odrůd vlastněných společností Elita semenářská Ing. Bielko jmenoval odrůdy hrachu Alan, pelušky Ina, bobu Albi, prosa Hanácká Mana a další, které Elita převzala od dnes již neexistující společnosti Morstar. Ze zastupovaných odrůd hovořil především o odrůdách slovenské šlechtitelské společnosti Istropol Solary. Vyzdvihl mimo jiné ozimou pšenici IS Karpatia charakteristickou velmi vysokou potravinářskou kvalitou a svou raností, díky níž se hodí i do sušších podmínek. Dále upozornil na odrůdu Bona Dea, rovněž potravinářské kvality, pro níž je typické žluté zabarvení endospermu semen. Hodí se tudíž i pro výrobky racionální výživy, kde je zakázáno používání barviv. Zástupce firmy se zastavil také u IS Pentadur, představitelky odrůd tvrdé pšenice určené pro výrobu kvalitních těstovin.
Kromě nabídky osiv se bylo ve společném stánku osivářských firem možné seznámit s přípravky PRP, jež jmenované firmy prostřednictvím své obchodní sítě distribuují. Jde o pomocné půdní látky na bázi dolomitického vápence. Více tyto preparáty představíme v některém z příštích čísel Zemědělce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *