Dobrá úroda ale horší ceny na Slovensku

Na Slovensku se ještě před začátkem sklizně očekávala dobrá úroda. Výsledky po několika dnech žní, to potvrdily. Komplikace přináší nestále počasí, které ovlivňuje kvalitu zrna a také nízké ceny obilí. Slovensko více než polovinu své produkce vyváží.

Dosavadní průběh sklizně na Slovensku potvrzuje dřívější odhady, že úroda obilí bude nejvyšší za poslední roky. Sklizeň by mohla dosáhnout tří milionů tun, řekl dnes novinářům šéf zemědělské komory Milan Semančík. „Ty plochy, které jsou sklizeny, signalizují nadprůměrnou úrodu. Nadprůměrná úroda se jeví nejen u nás, ale i v okolních zemích a ve státech, které mají po sklizni, a to v Rumunsku a v Maďarsku. Vypadá to tak, že obilí zase bude přebytek.“

„Tlak, co se týče cen, pramení i z toho, že máme větší produkci než spotřebu,“ připustil Milan Semančík. Šéf zemědělské komory dodal, že z loňské úrody zůstalo slovenským farmářům ve skladech 600 tisíc tun obilí.

Výkupní ceny v porovnání s loňskem podle Milana Semančíka klesly o 20 až 30 eur (540 až 810 Kč) na tunu. „S cenami spokojeni rozhodně nejsme, ceny se dostávají na úrovně před 30 lety. Minulý rok jsme začínali na úrovni 150 eur za tunu potravinářské pšenice, momentálně jsme na úrovni 125 eur,“ řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *