Dobrá kvalita a široký sortiment

Zeleň je v našem životě velmi důležitá, jak ve městě tak na vesnici. Doby, kdy se většinou v akci Z vysázely bez ladu a skladu zejména na sídlištích stromy a keře, jsou pryč. Dnes čím dál víc lidí přetváří své okolí v příjemnou oázu klidu a pohody a návštěvy zahradních center či různých zahradnictví jsou pro nás běžné. Do jednoho malého podniku ve Veltrusích jsme se zajeli podívat i my.

První, co nás při příjezdu upoutalo, byly dlouhé řady různých druhů dřevin s chemičkou v pozadí. Přivítal nás majitel Petr Jelínek, který Zahradnictví Jelínek s členy své rodiny založil na zelené louce v roce 1990 a okamžitě jsme nasedli do manipulačního a kultivačního elektrovozíku EZGO a vydali se na prohlídku. Jak nám Petr Jelínek řekl hned v úvodu, začínali nejdříve s pěstováním okrasných stromů a keřů. V dalších letech svoji činnost rozšířili o kompletní realizace výsadeb a údržbu veřejné i firemní zeleně a soukromých zahrad. Postupem času se Zahradnictví Jelínek stalo vyhledávaným nejen ze strany velkoodběratelů, ale o kvalitní výpěstky začali čím dál větší zájem projevovat i drobní zákazníci. Z toho důvodu zde otevřeli prodejnu, kde lze i v malém zakoupit okrasné i ovocné stromy, keře, trvalky i letničky a nejrůznější zahradnické potřeby.
V začátcích firma zaměstnávala tři pracovníky, dnes jich má deset stálých a několik sezónních. Hlavním krédem, na kterém svou společnost její zakladatel Petr Jelínek postavil, je kvalita a spokojenost zákazníků. Proto se snaží své služby neustále zdokonalovat. A to se netýká jen kvality výpěstků či řízení podniku, ale také vzdělávání. K tomu dodává: „Bez nových poznatků lze jen těžko držet v dnešním světě s konkurencí krok. I z těchto důvodů je Zahradnictví Jelínek již deset let členem Svazu školkařů ČR a každoročně naši zaměstnanci získávají nové poznatky a inspiraci při odborných zájezdech ke školkařům v celé Evropě. Zdravotní stav našich rostlin je zde pravidelně kontrolován SRS ČR.“

Nabídka je široká
Jelikož je Zahradnictví Jelínek mladá dynamicky se rozvíjející úspěšná firma, zeptali jsme se Petra Jelínka, jaká je její filozofie? „Snažíme se vyjít vstříc požadavkům našich zákazníků a celoročně jim nabízet co nejširší sortiment rostlin a ze služeb pak spolehlivý zahradnický servis. Při pěstování dřevin využíváme nové technologie a výrobu tak zkvalitňujeme. Nabídku „běžných“ rostlin doplňujeme novinkami v daném sortimentu. Velkoodběratelům nabízíme bohatý a stále se rozšiřující sortiment. V maloobchodní prodejně naleznete ucelený sortiment – jak okrasné a ovocné dřeviny, květiny, tak i zahradnické potřeby. Zajímavá je i nabídka vzrostlých stromů během celé sezóny. A důležité je poskytnutí kvalitního servisu. Zákazníci si například velmi chválí přístup našich prodavaček, jelikož dokáží ochotně a hlavně kvalifikovaně poradit. Prodej zahajujeme začátkem března a končíme 24. prosince.“
Na otázku kdo jsou jejich zákazníci, jak náročné je prosadit se na trhu a udržet krok s konkurencí, Petr Jelínek odpověděl: „Ve velkoobchodní sekci k nám přijíždějí zahradníci, kteří se věnují realizační činnosti, a prodejci, kteří od nás zásobují své prodejny a zahradní centra. Také u nás nakupují zástupci městských úřadů. Prodejnu navštěvují maloobchodní zákazníci. Co se týče konkurence, ta je opravdu veliká. Zahradní centra se rozrůstají, nabídka se rozšiřuje, což zákazníci zajisté vítají. Pro nás to však znamená neustále se zdokonalovat a přicházet na trh s novinkami v sortimentu i zajímavými nabídkami v oblasti služeb.“

Novinkou jsou živé ploty
Právě letos v Zahradnictví Jelínek rozšířili pěstitelské plochy a v současnosti zde obhospodařují pět hektarů. Hlavní doménou je pěstování stromů v kontejnerech. Jejich výhodou je možnost celoroční výsadby. Jelikož nedochází k poškození kořenového balu, je možné tyto stromy při zachování podmínek správné údržby vysazovat v průběhu celého roku, vyjma dnů, kdy je půda zamrzlá. K dalším výhodám stromů v kontejnerech patří dobrá ujímatelnost – procento ujmutí je téměř 100 %, dobrý zdravotní stav – rostliny netrpí povýsadbovým šokem, snazší údržba – je méně náročná než v případě výsadby balových a prostokořenných dřevin, dobrá manipulace – kořenový bal zůstává neustále zakrytý a chráněný, dále lepší doprava – kořenový bal je krytý obalem a v neposlední řadě také možnost rozšíření sortimentu o druhy, které se bez kořenového balu špatně ujímají. Předností je také velikost nabízených jedinců – zájem o vzrostlé stromy v poslední době neustále roste. Zajímavá může být i možnost výsadby stromů k danému termínu – například k narození dítěte, slavnostnímu zahájení provozu či otevření firmy.
Novinku v sortimentu Zahradnictví Jelínek jsou tvarované živé ploty. Jedná se vlastně o sesazené rostliny vhodné k tomuto účelu, které jsou v průběhu pěstování zastřihované do požadovaného tvaru. Pěstební nádobou je kontejner (v tomto případě maltovník) o objemu 60 nebo 90 litrů. Následná manipulace je jednoduchá, jelikož se vysazuje jednolitý blok zapěstovaných rostlin. jejich výška je od 60 cm do dvou metrů. Využití je možné jak k vlastní výsadbě živých plotů, tak jako mobilní zeleň. Tyto ploty mohou opticky členit zahradu, oddělovat plochy, ohraničovat pěší zóny či tvořit zákoutí restaurací a vhodně tak dekorativně doplňovat prostředí. Pro účely mobilní zeleně jsou tyto tvarované živé ploty pěstované v ozdobných nádobách. V nabídce jsou jak listnáče (ptačí zob – Ligustrum vulgare ‘Atrovirens‘, zlatice – Forsythia intermedia, buk – fagus sylvatica ‘Atropunicea‘, habr – Carpinus betulus), tak jehličnany (zerav – Thuja nebo tis – Taxus, oba v druzích a kultivarech). Pro příští rok připravují rozšíření tohoto sortimentu ještě o další druhy, například ptačí zob – Ligustrum ovalifolium ‘Aureum‘ a také o volně rostoucí živé ploty. K výhodám této nabídky patří možnost celoroční výsadby, chráněný kořenový bal, dobrá ujímatelnost, okamžitý efekt, dekorativnost, možnost využití jako mobilní zeleň, požadovaná velikost, dobrý zdravotní stav, snadná údržba, manipulace i doprava.

Realizace na klíč
Jak již bylo zmíněno, Zahradnictví Jelínek má ve své nabídce i samotné realizace, od kterých však postupně upouští. Nicméně jsme se Petra Jelínka zeptali, které realizace považuje za významné: „Byly to především sadové úpravy Velvyslanectví ČR v Paříži, osázení šesti čerpacích stanic Aral zejména v Praze, osázení sídliště Trója – Velká Skála přibližně 700 stromy, osázení vltavského nábřeží v Kralupech nad Vltavou, okolí MÚ v Kralupech nad Vltavou, městské části Lobeček – plocha 5 ha, NKDP – Logistický areál u D8 ve Zdibech, kde nyní zajišťujeme také údržbu.“ Realizace jsou prováděny takzvaně na klíč – od projektu, terénních úprav, humusování, kácení a likvidace dřevní hmoty, půdního rozboru, dodávky ornice a substrátů, chemického odplevelení, zajištění projektu a realizace automatické závlahy, dodávky a výsadby veškerých druhů dřevin (jak z vlastní školky, tak i od dalších tuzemských i zahraničních dodavatelů) až po zamulčování výsadeb a údržbu vysazených ploch. Při práci je využívána vlastní široká základna strojního vybavení (malotraktor MT8-132,2 s vlekem, malotraktor Antonio Cararro včetně nářadí pro kultivaci terénu, nakladače a vleku, jednoosý malotraktor Goldonii pro přípravu trávníků s vlekem, dodávkový automobil Peugeot Boxer (11 m3) s vlekem (15 m3), manipulační a kultivační elektrovozíky EZGO, travní traktor MTD, kultivátor-provzdušňovač-prořezávač trávníku Stiga, křovinořezy Husquarna, motorové postřikovače Stihl a Maruyama, rozmetadla průmyslových hnojiv). Jsou prováděny rovněž zatravnění (osevem i takzvaným drnováním, tj. položením hotového travního koberce vysoké kvality od tuzemského dodavatele), obnova travnatých ploch či realizace střešních zahrad.
Vzhledem k rozsáhlému množství a sortimentu rostlin pěstovaných ve vlastní školce v kontejnerech je tým Zahradnictví Jelínek schopen provádět realizace po celé vegetační období (jaro až podzim). Co se týče velikosti rostlin, je schopen dodat stromy až do velikosti zhruba pěti až sedmi metrů výšky, v kontejnerech o objemu až 1000 litrů a do obvodu kmene 25 až 30 cm (měřeno ve výšce 1 m od paty kmene).

Zákazník hledá kvalitu
Závěrem naší návštěvy v Zahradnictví Jelínek jsme se Petra Jelínka zeptali, jaký je český zákazník, zda se postupem času mění jeho vkus a nároky: „Český zákazník vyhledává firmy s dobrou kvalitou zboží a širokým sortimentem. Důležitá je i nabídka služeb. Na trhu se uplatňují stále větší rostliny. Zájem o dřeviny se přesouvá i na letní období, které bylo dříve spíše klidové. Nároky se určitě mění. Zákazníci často vyhledávají novinky v sortimentu, nové odrůdy a kultivary, rezistentní odrůdy, nové přípravky na ochranu rostlin. Z tohoto důvodu spolupracujeme s dalšími firmami s podobným zaměřením, protože úplně všechno nelze dopěstovat vlastními silami. Dobrá spolupráce je potřebná a všestranně prospěšná.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *