Další setkání na výstavišti v Lysé

Svou tradici na lyském výstavišti si pomalu buduje i prezentace s názvem Květy, pořádaná v letošním roce již potřinácté. V průběhu čtyř výstavních dnů se na výstavišti sešlo mnoho drobných i větších pěstitelů, kteří svorně obdivovali bohatou přehlídku kvetoucích cibulovin a širokou nabídku výpěstků k prodeji.

Nejen možnost obdivovat povedené výpěstky či obohatit svou zahradu o nové kultivary, ale i zahradnická poradna a setkání s přáteli, přilákala na výstaviště bezmála třicet tisíc návštěvníků.

Lilie a denivky
Na výstavišti v Lysé nad Labem se v průběhu zahájení vždy shromáždí mnoho významných hostů. Letošní Květy si nenechal ujít například předseda senátu České republiky Přemysl Sobotka, velvyslanec vietnamské socialistické republiky Vuong Thua Phong s chotí, poslanec parlamentu ČR Pavla Kováčika či mediálně známý psycholog Jan Cimický.
Úvodního slova se ujal Josef Kříž, předseda Českého zahrádkářského svazu, který je tradičním partnerem výstavy. Poděkoval všem členům, kteří se na výzdobě výstaviště podíleli a upozornil, že jim letošní počasí přípravu rozhodně neusnadnilo. Upozornil návštěvníky, že mají v rámci výstavy možnost využít zahrádkářskou poradnu, jejíhož vedení se ujal Stanislav Peleška a Václav Větvička. Za účasti zástupců obou zemí proběhl křest knihy prof. Pavla Valíčka Léčivé rostliny Číny a Vietnamu s následnou autogramiádou.

Prezentace firem i škol
Vrchní halu výstaviště obsadil další ze spolupracovníků – Bonsai centrum Libčany, společnost, která vedle vlastní produkce bonsají nabízí i možnost účasti na některém z mnoha seminářů a výstav. Ve spolupráci s dalšími pěstiteli bonsají vznikla rozsáhlá expozice těchto stromů v misce a ikeban. Mezi další vystavovatele patřila i společnost Zahrada Teplá, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, skalničky Arnošta Petery, sukulenty Jaroslava Bittmana či Zahradnictví Dahlia. Na nepostradatelnost včel v rostlinné produkci upozorňovalo Střední odborné učiliště včelařské a Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s., Nasavrky.
K vidění byly i exempláře druhohorní rostliny Wolemia nobilis, jejíž zhruba šedesáticentimetrový výpěstek lze pořídit za 3,5 tisíce korun. V přírodě je známo méně než 100 dospělých stromů, a proto je nyní wolemie středem pozornosti významných výzkumných prací. Kdo měl zájem, mohl se dozvědět, jaké podmínky ji nejvíce vyhovují, jakou půdu vyžaduje či jaké hnojivo je nejvhodnější použít.

Kdo by odolal
Hala B již klasicky skrývala ústřední výstavu celé výstavy. Na ploše dvou tisíc metrů čtverečních vytvořili členové Českého zahrádkářského svazu rozsáhlé květinové aranžmá – nepřeberné množství květů lilií a denivek doplnily letničky v plném květu, růže či další okrasné rostliny a unaveným návštěvníkům nabídla i možnost posezení ve vyzdobené hale.
Každoročně probíhající zahrádkářské trhy naplnily tašky návštěvníků okrasnými rostlinami, mnohými specializovanými potřebami pro zahradu či zajímavými publikacemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *